منابع خبری چهارشنبه شب به وقت تهران از گفت‌وگوهای تازه « ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه و «نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در مورد مناقشه قره باغ  کوهستانی و روابط روسیه و ارمنستان گزارش دادند.

به نوشته وبگاه «رادیو اروپای آزاد» در بیانیه کرملین آمده است که پوتین و پاشینیان جنبه‌های اجرای عملی توافقنامه روسیه که جنگ را در قره باغ  کوهستانی را در 10 نوامبر (چهارشنبه 19 آبان) متوقف کرد، بررسی کردند. در این تماس تلفنی، پوتین و پاشینیان در مورد لزوم آزادی سریع همه زندانیان باقی مانده توافق کردند. ارمنستان مدعی است که دستکم 100 نظامی و غیرنظامی این کشور در اسارت  جمهوری آذربایجان هستند.

در بیانیه کرملین آمده است که پوتین و پاشینیان همچنین برخی موضوعات در زمینه همکاری روسیه و ارمنستان را مورد بحث قرار دادند. این در حالی است که «سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه با همتای ارمنی خود، «آرا عیوضیان» روز چهارشنبه تلفنی گفت‌وگو کرد.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شدند. این دو کشور همسایه  طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است. سرانجام با وساطت مجدد مسکو، ایروان و باکو با درگیری خاتمه داده و تواقنامه‌ای امضا کردند. این دو کشور برخی مواقع  همدیگر را به نقض آتش بس متهم می‌کنند.