جمهوریخواهان از این مساله ابراز نگرانی می کنند که منازعه بین دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین و میچ مک کانل رهبر اقلیت مجلس سنا در نهایت به ضرر تلاش های این حزب برای کسب مجدد اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان و سنا در سال 2022 خواهد بود.

بر اساس این گزارش، جمهوریخواهان معتقدند که اگر منازعات درون حزبی را کنار گذاشته و بتوانند علیه اولویت های اعلام شده از سوی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، مقابله کنند، بار دیگر خواهند توانست اکثریت مطلق کرسی ها در هر دو مجلس را کسب کنند.

دموکرات ها اکنون اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند. ولی امیدهای جمهوریخواهان برای کسب مجدد کنترل هر دو مجلس با منازعات ترامپ و مک کانل کمرنگ تر شده است.

ادعاهای بی پایه و اساس ترامپ درباره تقلب سیستماتیک و گسترده در انتخابات جنجالی نوامبر تاثیر منفی زیادی در تفرقه و چنددستگی حزب جمهوریخواه در آستانه انتخابات سنا در ایالت جورجیا داشت. این ادعاها موجب کاهش شدید میزان مشارکت جمهوریخواهان و طرفداران ترامپ در انتخابات جورجیا شد.

جمهوریخواهان امید زیادی دارند تا در انتخابات 2022 بار دیگر کنترل مجلس نمایندگان را در دست بگیرند، آنها باید کمتر از 10 کرسی را از دموکرات ها باز پس بگیرند. جمهوریخواهان در انتخابات قبلی 15 کرسی را از دست داده‌اند.

میچ مک کانل و ترامپ پس از تبرئه رئیس جمهور پیشین آمریکا در دومین جلسه استیضاحش اظهارات تند و انتقادآمیزی را علیه یکدیگر بیان کرده‌اند.

مک کانل که قبلا یکی از قوی ترین متحدان ترامپ به شمار می رفت، در اظهاراتی تصریح کرد: ترامپ مسئول حمله مرگبار طرفداران افراطی اش به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه است که منجر به مرگ حداقل 5 نفر شد.

ترامپ نیز در اظهارات تندی پاسخ مک کانل را داد و گفت: حزب جمهوریخواه هرگز بار دیگر قوی و مورد احترام نخواهد شد، تا زمانی که مک کانل رهبر آن باشد.

ترامپ در واکنش به اظهارات مک کانل، افزود: میچ مک کانل یک مزدور سیاسی لجباز، عبوس و بی عاطفه است که اگر جمهوریخواهان بخواهند با او بمانند، دیگر پیروز نخواهند شد.