«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه با انتشار پیامی در توئیتر، اعلام کرد این کشور درصدد است با خرید چهار فروند زیردریایی به ارزش میلیاردها یورو و جایگزین کردن زیردریایی‌های قدیمی، ناوگان نیروی دریایی خود را به روز کند.

این شناورها که قرار است تا سال ۲۰۳۵ عملیاتی شوند، ظاهراً بخشی از یک برنامه نظامی بزرگ‌تر فرانسه را تشکیل می‌دهند.

طول این زیردریایی‌ها ۱۳۸ متر و عرض آنها ۱۲.۵ متر است و فضای لازم برای استقرار ۱۱۰ نفر خدمه نظامی و فنی در آنها در نظر گرفته شده است. این شناورها با موتور مجهز به راکتور هسته‌ای هدایت می‌شوند و ظرفیت مجهز شدن به ۱۶ کلاهک‌ هسته‌ای تاکتیکی ام ۵۱ را دارند. این کلاهک‌ها با تقویت‌کننده‌های سه مرحله‌ای مشابه موتور موشک فضایی آریان ۵ عمل می‌کنند.

یورو نیوز نیز در گزارشی در این رابطه می نویسد: بر پایه آنچه در وبسایت شرکت سازنده این زیردریایی‌ها آمده، آنها مجهز به نسل جدیدی از موشک‌های بالستیک هستند که شش تا ۱۰ کلاهک هسته‌ای دارند.

در وبسایت شرکت فرانسوی «مر اِماریتیم» نوشته شده که برد کلاهک ام ۵۱، ۹ هزار کیلومتر و قدرت تخریبی آن هزار برابر بمبی است که نیروی هوایی آمریکا در سال ۱۹۴۵ روی هیروشیمای ژاپن انداخت.

 

این شناورها هم اکنون در بندر برست در غرب فرانسه مستقر هستند.

به غیر از این چهار اس‌اس‌بی‌ان، نیروی دریایی فرانسه همچنین دارای شش فروند زیردریایی تهاجمی هسته‌ای دیگر است که در ساحل شهر تولون در جنوب مستقر هستند.

این شناورها با ۷۰ متر طول از کلاس «تریومفان» کوچک‌تر هستند و می‌توانند تا ۷۰ نفر خدمه را در خود جای دهند. آنها توسط رآکتورهای هسته‌ای تغذیه می‌شوند و مجهز به ۴ پرتابگر اژدر ضد کشتی «اگزوسه» هستند.

نخستین زیردریایی اتمی فرانسه به نام «ردوتابل» (سهمگین) پنجاه سال پیش عملیاتی شد. در سال ۱۹۹۷، فرانسه کار جایگزینی چهار فروند «اس‌اس‌بی‌ان» یا زیردریایی حامل موشک بالستیک هسته‌ای کلاس «تریومفان» به جای «ردوتابل» و پنج ناو همراه آن را آغاز کرد.