وزارت خارجه آمریکا به تصمیم مصر مبنی بر خرید جنگنده‌های روسیه واکنش نشان داد و گفت که از این تصمیم نگران است.

شبکه الحُرّه (وابسته به وزارت خارجه آمریکا) سه‌شنبه شب به نقل از این وزارتخانه گزارش داد که « آنتونی بلینکن »، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در تماس تلفنی با «سامح شکری»، همتای مصری خود مراتب نگرانی خود از احتمال خرید جنگنده‌‌‌‌‌‌های سوخو ۳۵ روسیه توسط قاهره را ابراز داشته است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، موضوع حقوق بشر نیز از جمله موضوع‌هایی است که وزیرخارجه این کشور در تماس با همتای مصری‌اش درباره‌ آن رایزنی و ابراز نگرانی کرده است. آنتونی بلینکن گفته است: «حقوق بشر در روابط دو کشور مسئله اصلی خواهد بود».

دو طرف همچنین در مورد امنیت منطقه و ادامه همکاری در زمینه مقابله با تروریسم در منطقه شمال آفریقا رایزنی‌هایی نیز داشته‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری بارها به سیاست‌های سرکوب در مصر در زمان ریاست عبدالفتاح السیسی اشاره کرده و از آن‌ها انتقاد کرده‌اند. ناظران بر این باورند آمریکا به بهانه موضوعاتی چون حقوق بشر، قاهره را مجبور به عقب‌نشینی از حرکت به سوی مسکو و خرید تسلیحات روسی کند همانند آن چیزی که با ترکیه اتخاذ کرد و این کشور را به بهانه خرید سامانه‌های پدافند موشکی روسیه از پروژه تولید جنگنده‌های اف ۳۵ کنار بگذارد.