مرکز پخش رژیم صهیونیستی (کان)، امروز پنجشنبه، گزارش داد که روابط تل‌آویو و امان اخیرا گرم‌تر شده است.

پایگاه شبکه صهیونیستی «آی۲۴» به نقل از کان در این خصوص گزارش داد که رژیم صهیونیستی و اردن اخیرا برای اجرای پروژه‌های مشترک و بهبود روابط دوجانبه میزان ارتباطات خود را بالا برده‌اند.

بر اساس این گزارش، گفت‌وگوهای دو طرف بر پروژه‌های آینده تل‌آویو، امان و تشکیلات خودگردان فلسطین متمرکز بوده است و در همین راستا، «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی سه بار با «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود دیدار داشته است.

در ادامه آمده است که حدود چند هفته پیش، نشست مدیران کل وزارت‌خانه‌های تل‌آویو و امان در اردن به ریاست وزارت خارجه دو طرف برگزار شده است که هدف از این نشست، پیشبرد پروژه‌های مشترک در زمینه آب، گردشگری، کشاورزی، ترابری، بازرگانی و... بوده است.

این در حالی بود که وزیر خارجه اردن، دو روز پیش، در مصاحبه‌ای گفت که در کنار اختلافات بر سر موضوع فلسطین، در این روزها، گفت‌وگوهایی میان طرف‌ها درباره روابط دوجانبه آن هم پس از سال‌ها عدم حصول پیشرفت در جریان است.

کان در گزارش خود اشاره می‌کند که تل‌آویو به منظور نزدیک شدن به اردن قصد دارد روابط بازرگانی خود را با اردن و تشکیلات خودگردان توسعه دهد. در مقابل اردن نیز خواسته است که این روابط از ۱۰۰ میلیون دلار در سال به ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که وزیر خارجه اردن در اظهارات اخیر خود درباره روابط با رژیم صهیونیستی ضمن تأکید بر اصرار اردن بر اجرای راهکار دو دولتی، تأکید کرده بود که «صدای اردن در رد رفتارهای یک‌جانبه اسرائیل بلند بود».