« رجب طیب اردوغان » رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) به برخی تلاش‌ها برای کودتا در ارمنستان و سرنگونی دولت « نیکل پاشینیان » نخست‌وزیر این کشور واکنش نشان داد.

اردوغان در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران بعد از نماز جمعه، گفت: «ما مخالف هر نوع کودتای نظامی در ارمنستان هستیم و اصولا نمی‌توانیم هیچگونه کودتایی را بپذیریم».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی در ادامه تاکید کرد: «ارتش ارمنستان هیچ حقی ندارد که در سیاست‌های کشورش دخالت کند... اگر هم قرار است تغییری اتفاق بیافتد، مردم مسئول هستند و باید به خواست آنها باشد».

رئیس‌جمهور ترکیه با غیرقابل قبول دانستن درخواست برخی سران نظامی ارمنستان برای کناره‌گیری پاشینیان، اظهار داشت: «آنها باید این تصمیم را به اراده مردم ارمنستان واگذارد کنند».

روز گذشته «اونیک گازپارایان» رئیس ستاد مشترک ارمنستان به همراه دیگر فرماندهان نظامی این کشور، با انتشار بیانیه‌ای از پاشینیان خواستند که از سمت نخست‌وزیری کناره‌گیری کند. 

نخست وزیر ارمنستان در واکنش به این درخواست‌ها، ضمن اشاره به اینکه مردم این کشور اجازه نخواهند داد کودتایی صورت گیرد، گفت: «ارتش نمی‌تواند در رویه‌های سیاسی مشارکتی داشته باشد. ارتش باید تابع مردم و مقاماتی باشد که از سوی مردم انتخاب شده‌اند».

امروز همچنین «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه پاشینیان، کشور خود را به ویرانی و فاجعه کشاند، گفت ارمنستان تاکنون در چنین وضعیت رقت‌انگیزی نبوده است.