در حالی که پاپ فرانسیس قصد دارد طی روزهای 5 تا 8 مارس به عراق سفر کند، کارشناسان بهداشتی نسبت به این سفر در بحبوحه شیوع ویروس کرونا هشدار داده‌اند، زیرا سفر پاپ احتمالاً موجب تجمع گسترده مردم خواهد شد و خطر شیوع ویروس کرونا به‌شدت افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، سفر آتی پاپ 84ساله به عراق موجب نگرانی‌هایی گسترده بین کارشناسان بهداشت و درمان شده است، کسانی که هشدار می‌دهند سیستم شکننده بهداشت و درمان عراق احتمالاً قادر به مدیریت کردن شیوع گسترده ویروس کرونا نخواهد بود.

پاپ فرانسیس و همین طور 20 نفری که وی را در این سفر همراهی می‌کنند و ده‌ها خبرنگاری که در هواپیمای او هستند، همگی واکسن زده‌اند ولی کارشناسان نگران ایمنی و سلامتی مردم عراق هستند که هنوز واکسن نزده‌اند و احتمالاً برای دیدار با پاپ فرانسیس تجمع خواهند کرد.

2 مقام دولت عراق نیز در این باره گفته‌اند که سازمان‌دهندگان سفر پاپ قصد دارند اطمینان دهند همه مردم از ماسک استفاده خواهند کرد و فاصله اجتماعی نیز رعایت خواهد شد و هرگونه دیدار با پاپ با جمعیت محدودی برگزار می‌شود.

این در حالی است که سفیر واتیکان در عراق که قرار بود پاپ را در این سفر همراهی کند به ویروس کرونا مبتلا شده است و اکنون در قرنطینه به‌سر می‌برد.

آمارهای دانشگاه جانز هاپکینز نشان می­‌دهد تاکنون حدود 700 هزار مورد ویروس کرونا در عراق تأیید شده است و بیش از 13400 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.