« هایکو ماس » وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه درباره اوضاع یمن به سخنرانی پرداخت.

وی در سخنان خود گفت که اوضاع انسانی طی هفته‌های اخیر در یمن وخیم‌تر شده است.

وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «باید علیه کسانی که مانع از رسیدن کمک‌های انسانی به مردم یمن می‌شود فشار وارد کرد.»

ماس در ادامه گفت: «مسئولیت مشترک ما فراهم کردن راهی برای متوقف کردن بحران در یمن است.»

از سوی دیگر «مارک لوکاک» معاون دبیرکل سازمان ملل متحده در امور بشردوستانه امروز (دوشنبه) تأکید کرد که به کمک حدود چهار میلیارد دلاری نیاز است تا از « وقوع بدترین قحطی در جهان طی چند دهه اخیر در یمن» جلوگیری شود. (جزئیات بیشتر)

 در حال حاضر مجموع ۱۶ میلیون نفر در یمن گرسنه هستند که از آن میان پنج میلیون نفر یک گام با قحطی فاصله دارند.

از طرف دیگر، حدود 500 هزار نفر در شرایطی شبیه به قحطی فرورفته‌اند و هم‌اکنون سازمان ملل ۳.۸۵ میلیارد دلار برای جلوگیری از فرورفتن یمن در بدترین قحطی چنددهه اخیر درخواست کرده است.

لوکاک تأکید کرد که این مبلغ گرچه ممکن است مبلغ زیادی به نظر برسد اما تنها سهم اندکی از تریلیون‌ها دلاری است که کشورهای ثروتمند به واسطه کرونا صرف بسته‌های محرک‌های اقتصادی می‌کنند.

علیرغم آنکه ائتلاف متجاوز سعودی با راه‌اندازی جنگ علیه یمن در سال ۲۰۱۵، بخش زیادی از فاجعه انسانی در این کشور غرب آسیا را رقم زده است و اخیراً یک کشتی حامل حدود ۳۰ هزار تن گازوئیل برای مردم یمن را توقیف کرده است، لوکاک ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی، امارات عربی متحده و کویت کمک‌های چشمگیری به مردم یمن تخصیص دهند.

یورش ائتلاف سعودی به یمن کمتر از یک ماه دیگر وارد هفتمین سال خود می‌شود و در طول این سال‌ها، این کشور تحت محاصره همه جانبه زمینی، هوایی و دریایی قرار داشته است و ائتلاف سعودی اجازه هیچ پروازی را در فرودگاه بین‌المللی صنعاء نمی‌دهد، مگر برخی پروازهای سازمان ملل که پس از رایزنی‌های سیاسی فراوان صورت می‌گیرد.