«ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) ساخت سومین واحد نیروگاه هسته‌ای «آق قویو» در جنوب ترکیه را افتتاح کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که شامگاه سه شنبه توسط کرملین منتشر شد، دو رئیس جمهور از طریق ویدئوکنفرانس در مراسم افتتاح شرکت کردند.

شرکت انرژی اتمی روسیه «روس اتم» ساخت این نیروگاه هسته‌ای را در سواحل جنوبی ترکیه اجرا می‌کند و این در چارچوب توافق نامه دولتی بین مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۰ امضا شده است.

نیروگاه هسته‌ای آق قویو چهار واحد تولید برق خواهد داشت که ظرفیت هر یک از آن‌ها ۱۲۰۰ مگاوات تعیین شده است و زمانی که به بهره برداری برسد، می‌تواند ۳۵ میلیارد کیلووات ساعت انرژی مورد نیاز استانبول را به تنهایی تامین کند. روند فعالیت اولین فاز نیروگاه‌های هسته‌ای آق‌قویو در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌شود و فاز‌های بعدی آن نیز با فاصله‌های زمانی یک ساله به بهربرداری خواهد رسید.

گفتنی است که تاکنون ۲۴۸ دانشجو برای اشتغال در نیروگاه‌های هسته‌ای آق قویو در حال تحصیل در دانشگاه تحقیقات هسته‌ای روسیه هستند که ۳۵ دانشجو فارغ التحصیل و مشغول به کار شده‌اند. در مرحله عملیاتی این نیروگاه برای ۳۵۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد می‌شود.