در پی عدم موافقت دولت اردن برای عبور هواپیمای حامل «بنیامین نتانیاهو » نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به سمت امارات عربی متحده - که منجر به لغو سفر او به ابوظبی شد - تل‌آویو نیز اقدامی تلافی‌جویانه انجام داد.

به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، نتانیاهو شامگاه یکشنبه دستور داد عبور تمامی پروازهای از مبدأ اردن از حریم هوایی فلسطین اشغالی متوقف شود.

بر اساس این گزارش، «میری رِغِو» وزیر حمل و نقل رژیم صهیونیستی نیز با ابلاغ دستور نتانیاهو به نهادهای مربوطه، از آنها خواست که ۴۵ دقیقه قبل از آغاز عبور پروازهای اردن از حریم هوایی فلسطین اشغالی، به امان اطلاع دهند.

نشریه عبری‌زبان «معاریو» نیز به نقل از کارشناسان حوزه حمل‌ونقل هوایی و امور سیاسی رژیم صهیونیستی گزارش داد که چنین تصمیمی، نه تنها اقدامی یکجانبه در نقض توافق سازش با اردن است بلکه هواپیماهای غیر اردنی نیز به تبع این دستور نمی‌توانند از حریم هوایی فلسطین اشغالی عبور کنند.

بر این اساس، کارشناسان مذکور این اقدام نتانیاهو را به عنوان «جنون مرزی» توصیف کردند.

این روزنامه همچنین نوشت، نتانیاهو از اینکه اردن با عبور هواپیمای وی از حریم هوایی‌اش مخالفت کرده بود، به‌قدری خشمگین شده بود که تصمیم برای انجام اقدام تلافی‌جویانه را بدون مشورت با هیچکس دیگری، حتی محافل امنیتی و اطلاعاتی، اتخاذ کرد.

پیش از این، «جروزالم‌پست» در یادداشتی تحلیلی به قلم «هِرب کینون» با بیان اینکه تعلل اردن در موافقت با عبور هواپیمای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در لغو سفر وی به ابوظبی مؤثر بود، اما نوشت که اماراتی‌ها نیز همچنان در پذیرش نتانیاهو تردید داشتند .

نتانیاهو قرار بود روز پنجشنبه در سفری ۷ ساعته به ابوظبی برود و با مقامات اماراتی دیدار کند اما این سفر بعد از تأخیر چند ساعته، لغو شد. نتانیاهو ابتدا قرار بود در ماه نوامبر به این دو کشور سفر کند. اما به دلایل مختلف از جمله همه‌گیری «کووید۱۹»، مشکلات سیاسی داخلی و برخی ملاحظات خارجی، این سفر ابتدا به ماه دسامبر و سپس ژانویه به تعویق افتاد.