ارتش یمن از ابتدای فوریه (۲۷ بهمن ماه) به استان مارب، مهمترین سنگر نیرو‌های ائتلاف سعودی و نظامیان وابسته به امارات، حرکت کردند. این پیشروی‌ها با حمله هوایی و موشکی ارتش یمن به عربستان همراه است.

جنگ یمن به مرحله‌ تاریخ‌سازی نزدیک شده، نیرو‌های انصارالله در جبهه میدانی پیروزی‌های مهمی را بدست آوردند. در مقابل این پیروزی‌ها، عربستان همه نظامیانش اعم از تروریست‌های داعش و القاعده را از سوریه به سمت مارب گسیل داده است تا از آزادسازی کامل این استان بدست انصارالله جلوگیری کند. با این حال نظامیان ائتلاف آل‌سعود نتوانستند در روند جنگ تغییری ایجاد کنند و پیشروی گام به گام نیرو‌های ارتش، انصارالله و قبایل متحد در محور شمال غرب استان مارب با وجود درگیری‌های سنگین با عناصر ائتلاف عربستانی ادامه دارد.

به نوشته المسیره، یمنی‌ها طی گزارشی افشا کردند: «عربستان، داعش و القاعده را از سوریه با فرماندهی «راید بن سعود بن معیلی» به مارب آورده تا در مقابل نیرو‌های یمنی بجنگند. علاوه بر فرمانده داعشی که از سوریه به مارب آمده است، «سمیر ریان» معروف به «معتز الحضرمی»، استاندار جعلی و دست‌نشانده آل‌سعود استان مارب هم گروهی دیگر از تکفیری‌ها را فرماندهی می‌کند».

داعش: در یمن می‌جنگیم

گروهک تروریستی داعش نیز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در بیانیه‌ای به طور رسمی خبر داد که در استان مارب علیه نیرو‌های ارتش و انصارالله یمن می‌جنگد. داعش در این بیانیه کوتاه اعلام کرد با نیرو‌های ارتش و انصارالله یمن در منطقه «الکساره» درگیر شده است.

منابع اطلاعاتی یمنی گفته‌اند که تروریست‌های داعشی در دو مزرعه در مناطق «الخشعه» و «العرق» استان مارب ساکن هستند و دائما به هتل‌های «النخیل»، «رویال»، «الشرق الاوسط»، «الصفوه» و «الدوحه» رفت‌وآمد می‌کنند. طبق گزارشات منابع محلی، داعش نظامیان خود از «الخصاف» در منطقه «الجوف آل‌مروان»، که در حال فرار بودند، جمع‌آوری کرده و آن‌ها را برای پشتیبانی از نیرو‌های مزدورش به جبهه «العلم» اعزام کرده است.

القاعده هم به کمک آل‌سعود آمد

علاوه بر داعش، نظامیان القاعده هم به فرماندهی «جلال احمد سعد السبیعی» معروف به «حاشد الدب» در جبهه العلم حضور دارند، تروریست‌های القاعده عناصرشان را به دو قسمت تقسیم کردند: گروهی که در داخل شهر می‌مانند وبه خود «انصار» می‌گویند و گروهی که خارج از شهر میجنگند و خود را «مهاجر» می‌خوانند. القاعده پناهگاهی پزشکی در منطقه «الجفینه» احداث کرده است که فرمانده‌یشان «بشیر احمد قاید العمرانی» معروف به «ابوبکر الابی» در آن زندگی می‌کند، فرمانده دیگری از القاعده نیز یک بیمارستان در منطقه «الکرا» برای مداوای زخمی‌های القاعده ایجاد کرده است. همچنین اعلام شده که «خالد علی مبخوت العراده» وزیر دفاع خود خوانده القاعده، حلقه اتصال بین دولت منصورهادی و القاعده است.

نظامیان آل‌سعود مقلوب قدرت یمنی‌ها شدند

شاهدان عینی گزارش دادند که نیرو‌های جنبش انصارالله یمن بعد از درگیری‌های شدید با نیرو‌های وابسته به «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن، بر منطقه «الطلعه الحمراء» در غرب مارب مسلط شدند. از سوی دیگر، آخرین گزارش‌های میدانی نیز حاکی از آن است که درحال حاضر درگیری‌ها در منطقه «جبال البلق» که مشرف بر «سد مارب» است، تشدید شده‌اند. این در حالی است که در منطقه «جبال الخشب» نیز درگیری‌ها به ۷ کیلومتری حاشیه شهر مارب کشیده شده‌اند.

در این میان، برخی مزدوران عربستانی خود را تسلیم نیرو‌های مقاومت یمن کرده‌اند. به عنوان نمونه، چندی پیش در شرق «صرواح» مارب گردان دوم تیپ ۱۱۷ مزدوران سعودی خود را تسلیم نیرو‌های مقاومت یمن کرده است. خبرگزاری‌های محلی از درگیری‌های شدید بین نیرو‌های یمنی و تروریست‌های آل‌سعود خبر دادند. خبرگزاری فرانس پرس اعلام کرد ۹۰ نفر از نیرو‌های طرفین طی ۲۴ ساعته گذشته کشته شدند. جنگ در ۶ جبهه ادامه دارد که نیرو‌های حوثی توانستند در جبهه الکساره در غرب و «الصوب» در شمال مارب پیشروی کنند.

فرماندهان تکفیری در مقابل شیخ یمنی

فرماندهی نیرو‌های ائتلاف عربی را فرماندهان داعش، القاعده و نظامیان وابسته به منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن، مثل «صغیر بن عزیز» و «محمد المقدشی»، برعهده دارند و نیرو‌های دولت نجات و انصارالله را سرلشکر «مبارک المشن»، یکی از شیوخ استان مارب، فرماندهی می‌کند.

العقید مجیب شمسان، تحلیلگر نظامی یمنی، درگفتگویی با الاخبار گفته است: عملیات آزاد سازی مارب در مقابل عملیات اعزام تروریست‌های سعودی به مارب صورت خواهد گرفت که نبردی تاریخ‌ساز در تاریخ معاصر یمن خواهد بود، چرا که این استان از زمان‌های گذشته تحت حمایه عربستان بوده.

سخن پایانی

۶ سال از شروع جنگ یمن می‌گذرد در طول این مدت با وجود فجایع متعدد، جامعه جهانی یا همیشه سکوت اختیار کرده یا از ائتلاف متجاوز آل‌سعود حمایت کرده است. اما پس از پیروزی‌های متعدد کمیته‌های مردمی انصارالله و ارتش یمن خصوصا در استان نفت‌خیز مارب، آمریکا و ائتلاف عربی خواستار پایان جنگ هستند و در تلاش‌اند نیرو‌های یمنی را به دام مذاکره بکشانند و تمرکز آن‌ها را از جبهه میدانی دور کنند. به همین منظور، چندی قبل آمریکا در بیانیه‌ای فریب‌کارانه اعلام کرد در جنگ یمن دیگر از عربستان حمایت نمی‌کند تا انصارالله را وادار به مذاکره کنند، درحالیکه تا پیروزی کامل نیرو‌های یمنی زمان زیادی باقی نمانده است.

جنگ یمن چهره منافقانه کشور‌های به اصطلاح حامی صلح را نیز برملا کرد، کشور‌هایی که وقتی پای منافعشان درمیان باشد از داعش و القاعده هم تمام قد حمایت می‌کنند، درخواست صلح نزدیک به آزادسازی کامل مارب به دست انصارالله بازهم نقشه‌ای برای اتلاف وقت است تا آل‌سعود تجدید قوا کند.