وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت که باکو به تعهدات خود مطابق با توافقنامه سه جانبه بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در مورد توقف اقدام‌نظامی عمل می‌کند وهمه اسیران جنگی را به ارمنستان بازخواهد گرداند.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز»، «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان دوشنبه این سخنان را در جریان  نشست مطبوعاتی مشترک با «آن لیند» وزیر امور خارجه سوئد که به باکو سفر کرده است، بیان کرد.

بایراموف گفت: «نیروهای ارمنستانی که هم اکنون درجمهوری آذربایجان به سرمی‌برند، اسیر جنگی محسوب نمی‌شوند. اینها افرادی هستند که پس از توقف عملیات نظامی در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ به طور غیرقانونی از ارمنستان به خاک جمهوری آذربایجان اعزام شدند».

وی گفت: «آنها مرتکب جنایاتی شدند که هم افراد غیرنظامی و هم پرسنل نظامی را کشتند. باکو مطابق قانون اقدامات تحقیقاتی علیه آنها را انجام می‌دهد. رعایت توافقنامه سه جانبه برای جلوگیری از حادثه مشابه ضروری است».

بایراموف گفت: «مایلم یک بار دیگر در مورد موضوع تبادل اسرای جنگی اظهار نظر کنم. جمهوری آذربایجان طبق اسناد سه‌جانبه همه اسیران جنگی را به طرف مقابل انتقال داده است. البته شمار آنها بسیار بیشتر از تعداد اسرای جنگی است که ارمنستان به جمهوری آذربایجان تحویل داده است».

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه ۲۴ آبان (نهم نوامبر) ، بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.

 براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را (به عرض ۵ کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت تا ۵ سال، به عنوان حافظ آتش بس نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده است.

جمهوری آذربایجان اخیرا  از ارمنستان خواسته است تا بدون هیچ بهانه‌ای نقشه اراضی مین گذاری شده طی نبرد اخیر با این کشور را ارائه دهد.