روزنامه فرانسوی لوپوئن گزارش داد: شمار بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های فرانسه بستری هستند، بار دیگر رکورد زد.

وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد با افزایش ۴۳۵ بیمار جدید طی ۲۴ گذشته، در حال حاضر چهار هزار و ۲۳۹ نفر در بخش مراقبت های ویژه در فرانسه بستری هستند که از پایان ماه نوامبر (آبان/ آذر) رکورد جدیدی به ثبت رسیده است.

بنابر نوشته روزنامه فرانسوی لوپوئن، بیش از یک چهارم این بیماران بدحال به عبارتی هزار و ۱۷۷ نفر از آن ها در ناحیه ایل دو فرانس بستری هستند.

به گفته مقامات بهداشتی فرانسه، وضعیت شیوع  کرونا  در این ناحیه با ۱۲ میلیون جمعیت بسیار نگران کننده و خطرناک است و با توجه به اشباع شدن ظرفیت مراکز درمانی- بهداشتی، بسیاری از بیماران بدحال به مناطق دیگر فرانسه منتقل می شوند.

به نوشته روزنامه اوئست فرانس، ژان کستکس، نخست وزیر فرانسه با اشاره به وخامت اوضاع در ایل دو فرانس از احتمال قرنطینه این ناحیه خبر داد و اعلام کرد که زمان آن رسیده که اقدامات و تدابیر جدیدی در این ناحیه وضع شود.

این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: شورای دفاعی فرانسه با ریاست امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور قرار است امروز (چهارشنبه) در کاخ الیزه برای اتخاذ تصمیمات جدید پیرامون وضع محدودیت های کرونایی برگزار شود.

اوئست فرانس یادآور شد: یک سال پس از همه گیری کووید-۱۹ با بیش از ۹۱ هزار جانباخته در فرانسه، هنوز سایه این بحران بر زندگی افراد سنگینی می کند؛ مقررات منع رفت و آمد از ساعت ۱۸ در کلان شهرها و قرنطینه در تعطیلات آخر هفته، تعطیلی رستوران ها، مراکز فرهنگی و سالن های ورزشی از چهار ماه گذشته، حضور پراکنده و محدود دانشجویان در دانشگاه ها، همچنان در این کشور برقرار است.

اداره کل بهداشت و درمان فرانسه پیش تر با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که نوع جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا در استان برتاین فرانسه شناسایی شده است. در این بیانیه آمده بود که تحقیقات برای ارزیابی میزان انتقال و شدت موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن در حال انجام است.

رورنامه فرانسوی لیبراسیون در گزارشی از تردید و تزلزل امانوئل مکرون برای مقابله با این شرایط بحرانی سخن گفته و روزنامه لوپریزین نیز نوشت که رئیس جمهوری فرانسه که تاکنون در برابر اعمال دوباره قرنطینه، مقاومت کرده، هفته سرنوشت سازی پیش رو خواهد داشت. باید دید آیا او در مواجهه با افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ و همچنین وخامت اوضاع در بیمارستان های این کشور همچنان از وضع محدودیت های سخت‌گیرانه کرونایی امتناع می کند؟

 براساس آخرین آمار منتشره از سوی تارنمای ورد میترز؛ فرانسه با بیش از چهار میلیون و ۱۰۸ هزار مبتلا به کووید ۱۹ و بیش از ۹۱ هزار جان باخته ناشی از آن، در رتبه ششم کشورهای جهان و رتبه سوم اروپا قرار دارد.