سایت خبری آمریکایی «سالون دات کام» مجازات نکردن «محمد بن سلمان » ولیعهد سعودی و جنگ یمن را در میان 10 مشکل اصلی سیاست خارجی «جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا قرار داده است.

وب سایت آمریکایی مذکور اعلام کرد که مجازات محمد بن سلمان به دلیل مشارکت در قتل « جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی مشکل بزرگ جو بایدن تاکنون بوده است.

در گزارشی از این سایت آمده است: فعالان حقوق بشر از اینکه بایدن گزارش اطلاعاتی در مورد قتل روزنامه نگار منتقد سعودی صادر کرد ، ابراز تشکر کردند و آن‌ها بلافاصله خواستار تحریم ولیعهد سعودی شدند.

این سایت اشاره کرد گزارش اطلاعاتی آمریکا مشارکت محمد بن سلمان در این جنایت فجیع را تایید کرد اما زمانی که نوبت به بازخواست محمد بن سلمان رسید، جو بایدن سکوت اختیار کرد.

این سایت آمریکایی در ادامه افزود: بایدن حداقل باید مجازات‌هایی از جمله مسدود کردن دارایی‌، ممنوعیت سفر که برای قاتلان دیگر خاشقجی وضع کرده، برای ولیعهد سعودی نیز وضع کند.

 اما جو بایدن نیز مانند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده با دیکتاتوری سعودی و رهبر شیطانی آن در ارتباط است.

جنگ یمن

این سایت آمریکایی شکست‌های سیاست خارجی بایدن را در پرونده جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن را در رده هشتم قرار داد.

بر اساس گزارش این سایت به نظر می‌رسد بایدن وقتی اعلام کرد که ایالات متحده فروش سلاح‌های تهاجمی به سعودی‌ها را متوقف خواهد کرد، تا حدی به قول خود در مورد متوقف کردن پشتیبانی آمریکا از جنگ در یمن عمل کرد. اما او هنوز توضیحی در این زمینه نداده است که فروش اسلحه‌ای که وی لغو کرد به چه معنا بوده است؟

در ادامه این گزارش آمده است: ما معتقدیم که وی باید کلیه فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و کمک نظامی به نیروهایی که مرتکب نقض جدی حقوق بشر می‌شوند را منع کند.همچنین باید صادرات اسلحه به عربستان تحت کنترل باشد که براساس آن سلاح‌های وارداتی آمریکایی فقط باید برای دفاع مشروع استفاده شود.

این سایت در ادامه نوشت که هیچ استثنایی در این قوانین آمریکا برای عربستان سعودی ، امارات ، اسرائیل ، مصر یا سایر متحدان آمریکا در سراسر جهان وجود ندارد. ایالات متحده باید وظیفه خود را در قبال آنچه بزرگترین بحران انسانی جهان در یمن توصیف کرده‌اند، انجام دهد و بودجه‌ای را برای تغذیه ملت بی‌گناه یمن، بازسازی سیستم مراقبت‌های بهداشتی و بازسازی کشور ویران شده یمن در اختیار این کشور قرار دهد.

پیش از این سازمان ملل متحد از کشورهای اهدا کننده خواست تا 3.85 میلیارد دلار برای تأمین بودجه کمک‌های بشردوستانه در یمن در سال 2021 اختصاص دهند. در این بیانیه تاکید شد که دو سوم مردم یمن برای اینکه بتوانند مقاومت کرده و زنده بمانند، به کمک نیاز دارند و حدود نیمی از کودکان زیر پنج سال کشور از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند و در صورت عدم درمان فوری 400 هزار نفر از آنها ممکن است بمیرند.

این سایت آمریکایی از جو بایدن خواست تا بودجه اداره توسعه بین‌المللی آمریکا و حمایت مالی آمریکا از عملیات امداد رسانی سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی و برنامه غذایی غذا در یمن را گسترش دهد.

این سایت همچنین خواستار فشار بر سعودی‌ها برای بازگشایی فرودگاه‌ها و بنادر یمن شد.

حمایت‌های ایالات متحده از عربستان و امارات در جنگ یمن در طول این 6 سال همواره یکی از دلایل اصلی ادامه این بحران بوده است. روندی که از دوران دولت دموکرات اوباما در سال 2015 شروع شد و شخص بایدن به عنوان معاون اوباما از تشکیل ائتلاف جنگی عربی به سرکردگی عربستان ضد یمن حمایت کرد؛ بنابراین نمی‌توان جو بایدن را جدا از نقش آمریکا در کشتار غیرنظامیان یمنی دانست.