وزارت بازرگانی آمریکا با متهم کردن روسیه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ماجرای مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روسیه و انگلیس در شهر سالزبری محدودیت‌های صادرات به روسیه را گسترش داد.

در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا آمده است: «این وزارتخانه متعهد است از دستیابی روسیه به فناوری‌های حساس آمریکا که ممکن است از آنها برای فعالیت‌های مخرب شیمیایی استفاده شود جلوگیری کند.»

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه دولت آمریکا صادرات اقلام مربوط به همکاری‌های فضایی و برخی اقلام هوانوردی به روسیه را به صدور مجوزهای موردی منوط کرده است.

انگلیس بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ (سال ۲۰۱۸ میلادی) روسیه را متهم کرد با گاز اعصاب به یک افسربازنشسته سابق روس‌تبار که در سال ۲۰۱۰ به دلیل همکاری با سازمان اطلاعات خارجی انگلیس (ام‌آی۶) از انگلیس پناهندگی گرفته بود را به همراه دخترش در یک مرکز خرید در «سالزبری» انگلیس مورد حمله قرار داده است. 

بعداز مسمومیت «سرگئی اسکریپال» و دخترش، مقامات انگلیس ۲۳ دیپلمات روسیه را اخراج کردند که این اقدام با واکنش متقابل مسکو مواجه شد. مقام‌های روسیه همواره ادعاهای انگلیس و متحدان این کشور درباره دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

انگلیس بعد از این حملات خواستار انجام تحقیقات درباره پرونده حمله به اسکریپال و دخترش شده اما لندن درخواست مسکو برای تشکیل کمیته مشترک تحقیقات در این خصوص را رد کرده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا مردادماه سال گذشته با متهم کردن روسیه به استفاده از گاز اعصاب برای مسموم کردن اسکریپال روسیه را تحریم کرد.

ترامپ در این فرمان اجرایی به وزرای خزانه‌داری و خارجه آمریکا دستور داده بود طبق مفاد قانونی از اعطای وام به روسیه جلوگیری کرده و مانع کمک‌های مالی و فنی به این کشور شوند. 

این فرمان، علاوه بر این، بانک‌های آمریکایی را از اعطای وام به دولت روسیه منع می‌کرد البته، اعطای وام برای خرید مواد غذایی و محصولات و فرآورده‌های کشاورزی از شمول این تحریم‌ها خارج شده‌ بودند.