« دیمیتری پسکوف » سخنگوی کرملین امروز (پنجشنبه) با اشاره به اظهارات توهین آمیز « جو بایدن » رئیس‌جمهور آمریکا علیه « ولادیمیر پوتین '>ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، روابط میان دو کشور را «بسیار بد» توصیف کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، پسکوف در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر واکنش کرملین به اظهارات اخیر بایدن علیه پوتین گفت:‌«من از به کار بردن لغت و الفاظی برای اظهارنظر درباره این مسئله خودداری می‌کنم. یک چیز می‌گویم: این‌ها اظهارنظرات بسیار بدی است که رئیس‌جمهور آمریکا به کار برده است».

این دیپلمات روس سپس روابط میان آمریکا و روسیه را بسیار بد توصیف کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر ارزیابی کرملین از روابط فعلی میان واشنگتن و مسکو گفت: «روابط بسیار بد است».

سخنگوی کرملین سپس در ادامه افزود که بهبود روابط میان دو کشور روسیه و آمریکا مسئله‌ای نیست که مسکو باید پاسخگوی آن باشد و ایالات متحده مسئول آن است.

وی خطاب به خبرنگاران توضیح داد: «در حال حاضر، این سؤالی نیست که شما ما بخواهید ما را مورد خطاب قرار دهید».

دیمیتری پسکوف، اظهارنظر اخیر بایدن در مصاحبه با شبکه «ای بی سی» را به عنوان رخدادی توصیف کرد که روند امور را تغییر داده است و در این خصوص گفت: «قطعاً چنین چیزی قبلاً رخ نداده است».

سخنگوی کرملین در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص گام‌های احتمالی روسیه در واکنش به این اظهارات بایدن گفت: «کاری نیست که بخواهیم انجام دهیم».

وی سپس بدون آنکه توضیح بیشتری بدهد در خصوص تأثیر چنین اظهاراتی بر روابط دو کشور گفت: «کاملاً مشخص است که چگونه (تأثیر خواهد گذاشت)».

این دیپلمات روس تأکید کرد که بایدن با این اظهارنظرات نشان داد که به دنبال بهبود روابط آمریکا با روسیه نیست و روسیه در هرگونه رویکرد خود برای همکاری با آمریکا، موضوع منافع خود را در صدر قرار می‌دهد.

وی تأکید کرد: «رویکرد ما به زودی مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد و شامل رایزنی با سفیرمان (در واشنگتن) می‌شود که به مسکو فراخوانده شده است».

بایدن روز سه‌شنبه در یک مصاحبه تفصیلی با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» ضمن «قاتل» خطاب کردن پوتین، مدعی شد که او برای مداخله در انتخابات آمریکا تاوان خواهد داد.  بایدن به سوال خبرنگار این شبکه که پرسیده بود «شما ولادیمیر پوتین را می‌شناسی. فکر می‌کنی او قاتل است؟» اینطور پاسخ داد: «بله اینطور فکر می‌کنم».

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز امروز (پنجشنبه) به توهین‌های «جو بایدن» همتای آمریکایی درباره خودش، واکنش نشان داد و در پاسخ به سوال خبرنگاری برای اظهار نظر درباره توهین‌های بایدن، گفت: «برای او آرزوی سلامتی دارم. قاتل کسی است که دیگران را قاتل می‌خواند».

وی در این خصوص گفت: «انسان‌ها، تمایل دارند دیگران را آنطور توصیف کنند، که خودشان هستند. ایالات متحده فکر می‌کند ما شبیه خودشان هستیم، اما ما ژن‌های متفاوتی نسبت به آنها داریم».

تنش‌ها در روابط روسیه و آمریکا از سال‌ها پیش به دلیل چند پرونده از جمله تحولات اوکراین و ادعاهای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شدت گرفته و واشنگتن چندین دور تحریم علیه مسکو وضع کرده است.

امروز همچنین «کنستانتین کاساچف» نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) با بیان اینکه فراخواندن سفیر از واشنگتن تنها اقدام متقابل علیه آمریکا نخواهد بود، گفت اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا ضد همتای روسی، تأثیر منفی بر روابط دوجانبه خواهد داشت.