رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که سرویس امنیت داخلی این رژیم (شاباک) هنگام بازگشت «ریاض المالکی»، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از اردن کارت تردد ویژه او موسوم به کارت VIP را ضبط کرده‌ است.​

وب‌سایت خبری «واللاه» به نقل از منابعی در شاباک یکشنبه‌شب گزارش داد که این تصمیم بنا به دستور «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و در واکنش به همکاری تشکیلات خودگردان با دیوان‌ کیفری بین‌المللی برای تحقیق درباره جنایت‌های جنگی در فلسطین اشغالی اتخاذ شده است. مالکی از لاهه در حال بازگشت به رام‌الله بوده است.

بر اساس گزارش این رسانه صهیونیستی، گام امروز ضمن سلسله گام‌هایی است که اخیرا سطح سیاسی رژیم صهیونیستی برداشته است.

به دنبال اعلام دیوان‌ کیفری بین‌المللی مبنی بر صلاحیت رسیدگی  این دیوان به پرونده جرایم رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان در ماه‌های گذشته و تعیین تیم تحقیق برای بررسی این مسئله که شکست قضایی بزرگی برای تل‌آویو به شمار می‌رود، رژیم صهیونیستی تشکیلات خودگردان را تهدید کرد که رفتن به این دادگاه پیامدهای خطرناکی خواهد داشت.

رئیس شاباک در دیدار اخیری که با محمود عباس، رئیس این تشکیلات داشته این هشدارها را به وی ابلاغ کرده بود.

کارت وی.آی‌.پی که اداره مدنی زیر نظر شاباک صادر می‌کند، به دارنده آن این امکان را می‌دهد که به راحتی و با آزادی کامل در مناطق کرانه باختری، اراضی اشغالی فلسطین رفت و آمد کرده و به اردن سفر کند.

خبرگزاری صفا فلسطین گزارش داد که این اولین بار است که کارت یک مقام فلسطینی در این سطح ضبط می‌شود.