دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که اظهارات «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه این نهاد مبنی بر اینکه یک مقام بلندپایه سعودی وی را به مرگ تهدید کرده است، تأیید می‌کند.

روزنامه گاردین روز سه شنبه به نقل از کالامارد گزارش داد که یک مقام سعودی او را تهدید کرده است که روند تحقیقات خود را متوقف کند.

به رغم عدم واکنش مقامات سعودی به این گزارش و همچنین عدم پاسخگویی کالامارد به تماس‌ها از سوی خبرگزاری رویترز، «روبرت کالویل» سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در رایانامه‌ای که برای خبرگزاری رویترز ارسال کرد، نوشت: «ما [نهاد حقوق بشری سازمان ملل] تأیید می‌کنیم که جزئیات ذکر شده در گزارش گاردین مبنی بر تهدید اگنس کالامارد صحت دارد».

وی در ادامه افزود که دفتر حقوق بشر سازمان ملل هم به کالامارد و هم به شورای امنیت سازمان ملل و مقامات این سازمان در مورد این تهدید اطلاع داده بود.

کالامارد در گفتگوی خود با روزنامه گاردین یادآور شد که این تهدید در ژانویه ۲۰۲۰ و در جریان دیدار مقامات سعودی با مقامات سازمان ملل در ژنو سوئیس مطرح شد. وی گفته بود که از طریق یکی از همکاران خود در سازمان ملل از این تهدید مطلع شده است.

گفتنی است که اگنس کالامارد هدایت تیم تحقیقات سازمان ملل در مورد پرونده قتل فجیع «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول (۲۰۱۸) را برعهده دارد. کالامارد در گزارشی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، اعلام کرد که «شواهد موثقی» دال بر دست داشتن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و مقامات بلندپایه عربستان در قتل این روزنامه نگار مقیم ایالات متحده وجود دارد.