روزنامه "تاگس آنسایگر" سوئیس در گزارشی با عنوان فرانسوی ها از کرونا خسته شده‌اند نوشت: از دیدگاه فرانسوی ها قرنطینه مجدد در این کشور به صورت آرام آغاز می شود. از روز شنبه هیچ کس حق ندارد بیش از 10 کیلومتر از محل سکونت خود دورتر شود.

دولت فرانسه البته افتخار می کند که تا جایی که ممکن است قرنطینه دوم را به تاخیر انداخته و به آموزش اولویت داده است.

البته اپیدمیولوژیست ها و پزشکان "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه را متهم می کنند که قرنطینه را بیش از حد به تاخیر انداخته است. آن ها در اواخر ژانویه خواستار محدودیت های بیشتر بودند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه در اظهاراتی گفت: دولت تدابیر قرنطینه‌ای و محدودکننده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را به مدت یک ماه تمدید می کند.

وی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم فرانسه، افزود: کسب و کارهای غیرضروری تعطیل خواهد شد و کارمندانی که قادر به دورکاری هستند، در خانه خواهند ماند. شهروندان فرانسوی نیز پس از ساعت 7 عصر اجازه خروج از خانه را نخواهند داشت غیر از کارهای ضروری.

این تدابیر جدید قرار است از شنبه اعمال شود. فرانسه با افزایش چشمگیر موارد ابتلا به ویروس کرونا روبرو شده و ظرفیت بیمارستان ها برای پذیرش بیماران کرونایی رو به تکمیل است.

در فرانسه در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق بیماران کرونایی به ویروس های جهش یافته آلوده شده اند. روز پنج شنبه بیش از 50 هزار ابتلای روزانه در این کشور ثبت شد. نرخ مبتلایان جدید به ازای هر 100 هزار نفر به 400 نفر و در پاریس و اطراف آن به 600 نفر افزایش پیدا کرده است.

پزشکان اورژانس در پاریس هفته گذشته در این باره هشدار دادند که ظرفیت های پذیرش بیماران در بیمارستان ها به زودی تکمیل شده و آن ها باید در این باره تصمیم بگیرند که کدام بیمارها را باید نجات دهند.

در مقابل اعضای حزب حاکم پزشکان را به سیاسی کاری به جای طبابت متهم می کنند. ماکرون روز چهارشنبه وعده داد که 3 هزار تخت مراقبت های ویژه دیگر را برای بیماران کرونایی اختصاص می دهد.

نتایج جدیدترین نظر سنجی که به سفارش فیگارو انجام شده است نشان می دهد که 70 درصد فرانسوی ها قواعد جدید ضد کرونایی را قابل درک می دانند، اما با دو نکته، یکی اینکه 60 درصد والدین تعطیلی مدارس را بسیار محدود کننده می دانند و 40 درصد هم تردید دارند که این امر به کاهش گسترش ویروس کمکی کند. علاوه بر این 46 درصد شهروندان هم اظهار داشته اند که قصد ندارند کاملا به قواعد جدید پایبند باشند؛ در بین جوانان 18 تا 24 ساله 63 درصد این گونه اظهار نظر کرده‌اند.

ماکرون به فرانسوی ها چراغی در پایان تونل را با توجه به پیشبرد روند واکسیناسیون وعده داده است. به گفته وی در ماه آوریل حدود 400 هزار نفر در روز واکسینه می شوند. تا به حال 12 درصد شهروندان در فرانسه واکسینه شده‌اند.

بر اساس جدیدتترین آمارها تا به حال در فرانسه 4741759 نفر به کرونا مبتلا شده و 96280 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان داده‌اند.