«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «شیگرو کیتامورا» مشاور امنیت ملی ژاپن و «سو هون» مشاور امنیت ملی کره جنوبی عصر روز گذشته (جمعه) پس از یک مذاکرات یک روزه خود درباره برنامه موشکی کره شمالی ، با صدور بیانیه‌ای مشترک در خصوص افزایش همکاری‌ها به منظور تشدید فشارها علیه کره شمالی موافقت کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان عالی‌رتبه سه کشور آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر در پیش گرفتن سیاست اعمال فشار به «پیونگ‌یانگ» به دلیل دنبال کردن برنامه موشکی بر لزوم اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی تأکید کردند.

طبق این گزارش، نمایندگان سه کشور مذکور در بیانیه خود، هدف از همکاری سه جانبه علیه کره شمالی را، «جلوگیری از اشاعه و همکاری برای تقویت بازدارندگی و حفظ صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره توصیف کردند».

مذاکرات میان مشاوران امنیت ملی ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن روز گذشته در آکادمی نیروی دریایی آمریکا در «آناپلیس» ایالت مریلند آمریکا برگزار شد و از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) تاکنون، عالی‌ترین سطح نشست‌های میان سه کشور علیه کره شمالی محسوب می‌شود.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در که حال تکمیل طرح بازبینی سیاست آمریکا در قبال کره شمالی است، اخیراً طی یک سخنرانی ضمن ابراز تمایل برای در پیش گرفتن دیپلماسی با کره شمالی، هشدار داد که به هرگونه تحرکات موشکی کره شمالی پاسخ خواهد داد.

علی‌رغم آن که دولت بایدن هنوز در خصوص سیاست خود در قبال کره شمالی شفاف‌سازی نکرده است اما «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه هفته گذشته تصریح کرد که خلع سلاح اتمی همچنان محور سیاست آمریکا در قبال کره شمالی خواهد بود و هرگونه رویکرد آمریکا در قبال «پیونگ‌یانگ» در هماهنگی با همپیمانان نزدیک این کشور از جمله ژاپن و کره جنوبی اتخاذ خواهد شد.

نشست سه جانبه نمایندگان آمریکا، کره جنوبی و ژاپن درباره کره شمالی پس از آن صورت گرفته است که پیونگ‌یانگ در هفته‌های اخیر چند موشک کوتاه‌برد آزمایش کرده است.

از طرف دیگر شورای امنیت جلسه شامگاه سه‌شنبه هفته گذشته درباره فعالیت‌های موشکی اخیر کره شمالی جلسه‌ای برگزار کرد اما این جلسه بدون بیانیه یا اقدام خاصی پایان یافت.

کره شمالی اخیراً با اعلام اینکه ایالات متحده با ارسال چند پیام از طریق ایمیل و تلفن به دنبال برقراری تماس با این کشور بوده است، تلاش دولت جدید آمریکا برای برقراری تماس با این کشور را «فریبی سخیف» برای اتلاف وقت توصیف کرد و تأکید کرد که تا زمانی که واشنگتن سیاست‌‌های خصمانه خود را تغییر ندهد، با‌ آن وارد مذاکره نخواهند شد.

مقام‌های پیونگ یانگ می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، در یکی از جلسات رسمی آمریکا قبل از مذاکرات سه جانبه نمایندگان واشنگتن، سئول و توکیو اعلام شد که بازبینی سیاست آمریکا در قبال کره شمالی در مراحل نهایی است و «ما در حال حاضر آماده رایزنی نهایی با ژاپن و کره جنوبی هستیم».