ریاض ظرف چند ساعت بیانیه دوم خود را درباره حوادث اخیر در اردن صادر و تاکید کرد که در کنار این کشور ایستاده است. این درحالی است که احتمالاتی در خصوص ارتباط افراد بازداشت شده در اردن با عربستان سعودی مطرح شده است.

گذشته از آن، هزاران حساب کاربری سعودی در توئیتر در واکنش به حوادث شب گذشته اردن با ایجاد هشتگ «اردن در قلب سعودی‌هاست» اتهامات علیه ریاض در خصوص تهدید ثبات اردن را رد کردند.

علاوه بر آن «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان نیز به نوبه خود با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که کشورش در کنار اردن به پادشاهی ملک عبدالله دوم و ولیعهدی شاهزاده حسین بن عبدالله ایستاده است.

وزیر خارجه سعودی در ادامه اظهار داشت که ثبات و شکوفایی اردن زمینه‌ساز ثبات و شکوفایی کل منطقه است.

 اولین بیانیه ریاض در این زمینه که توسط دیوان پادشاهی صادر شد نخستین واکنش عربی و بین المللی به حوادث اردن بود که سوالات زیادی در خصوص عجله ریاض برای واکنش به این اتفاقات ایجاد کرد.

گفتنی است که یکی از بارز ترین افراد بازداشت شده در اردن «باسم عوض الله» رئیس پیشین دیوان پادشاهی و از افراد نزدیک به «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و یکی از بنیانگذاران پروژه معروف نئوم در عربستان است.

روزنامه واشنگتن پست شنبه شب در گزارشی اعلام کرد که دولت اردن شاهزاده حمزه بن حسین و 20 نفر دیگر را به اتهام «تهدید امنیت کشور» بازداشت کرد. واشنگتن پست نوشت: «مقامات اردنی شاهزاده حمزه بن حسین به همراه 20 نفر دیگر را به دلیل آنچه تهدید برای امنیت کشور اردن خوانده شده، بازداشت کردند».

واشنگتن پست در ادامه گزارش داد که این بازداشت‌ها به دنبال آنچه «برنامه ریزی» برای کودتا جهت براندازی حکومت عبدالله دوم پادشاه فعلی اردن بوده، صورت گرفته است.

از سوی دیگر، ارتش اردن و خبرگزاری دولتی این کشور «پترا» ادعاهای مبنی بر بازداشت ولی عهد سابق را رد کرده و اعلام کردند که دو مقام ارشد دربار اردن و چند نفر دیگر روز شنبه (سوم آوریل) به دلایل امنیتی بازداشت شده‌اند.