یک مقام سازمان ملل متحد دوشنبه بر لزوم پاکسازی اراضی آزاد شده متعلق به جمهوری آذربایجان در نبرد با ارمنستان از مین‌های کار گذشته شده تاکید کرد.

 به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز» «چارو بیست» مقام سازمان ملل متحد گفت که مین‌ها تهدید هستند و برای از بین بردن آن باید اقدام مشترک انجام شود. وی افزود که سازمان ملل متحد  مدت زیادی است که در زمینه پاکسازی مین با جمهوری آذربایجان همکاری می‌کند.

بیست گفت: «ما با نهاد پاکسازی مین جمهوری آذربایجان همکاری می‌کنیم و به پشتیبانی از این کشور در زمینه های تخصصی فنی ، تجهیزات و غیره ادامه خواهیم داد.»

این در حالی است که یک مقام جمهوری آذربایجان، ارمنستان را پنهان کردن نقشه‌های اراضی مین گذاری شده متهم کرد.

 به نوشته خبرگزاری «آذر تاج» «حکمت حاجی اف» رئیس بخش امور سیاست خارجی و مشاور رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت که ارمنستان با پنهان کردن نقشه‌های مین، بازگشت شهروندان ما به سرزمین‌های  خود را به تاخیر می اندازد.

معاون رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت: «مین‌ها پیامدهای انسانی دارند، آنها بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارند. ارمنستان با پنهان کردن نقشه‌های مین، به کشتار غیرنظامیان جمهوری آذربایجان ادامه می‌دهد و این نقض قوانین بین‌المللی و یک جرم نظامی محسوب می‌شود. ما در این زمینه از سازمانهای بین‌المللی درخواست استیناف می‌کنیم.»

کمیسر حقوق بشر جمهوری آذربایجان چندی قبل  با صدور بیانیه‌ای خواستار دریافت نقشه‌های اراضی مین گذاری شده از سوی ارمنستان  در نبرد اخیر با این کشور شده بود.

در بخشی از این بیانیه آمدهبود که شهرها و روستاهای آزاد شده هنگام اشغال از سوی نیروهای مسلح ارمنستان به طور کامل تخریب شد و در طول اشغال، بیش از ۱۰۰.۰۰۰ مین در این اراضی کار گذاشته شد و ارمنستان هنوز از ارائه نقشه اراضی مین‌ها خودداری می‌کند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه ۲۴ آبان (نهم نوامبر) ، بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.