وزیر امور خارجه چین دوشنبه گفت که کاهش سال‌ها فشار نظامی و تهدید بر کره شمالی ، کلید حل مسئله شبه جزیره کره است.

به نوشته وبگاه «رادیو بین‌المللی کره جنوبی» «وانگ یی»  وزیر خارجه چین پس از گفت‌وگو با همتایان منطقه‌ای خود  از جمله «چانگ اوی یونگ» وزیر خارجه کره جنوبی، در مصاحبه با یک رسانه محلی به کاهش سال‌ها فشار بر پیونگ‌یانگ اشاره کرد.

وانگ گفت اهداف خلع سلاح در شبه جزیره کره و ایجاد یک ساز و کار صلح در منطقه با یکدیگر متناقض نیستند و باید به طور همزمان دنبال شوند. وی افزود انتظار دارد کره جنوبی برای تحقق اهداف نقش فعال‌تری داشته باشد.

وی گفت کره جنوبی و چین بار دیگر بر اراده خود در  پیگیری راه حل سیاسی شبه جزیره کره و همچنین حفظ بیانیه‌های مشترک نشست 2018 آمریکا و کره شمالی تاکید کردند.

این در حالی است که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «شیگرو کیتامورا» مشاور امنیت ملی ژاپن و «سو هون» مشاور امنیت ملی کره جنوبی  چندی قبل پس از یک مذاکره درباره برنامه موشکی کره شمالی، با صدور بیانیه‌ای مشترک در خصوص افزایش همکاری‌ها به منظور تشدید فشارها علیه کره شمالی موافقت کردند.

کره شمالی اخیراً با اعلام اینکه ایالات متحده با ارسال چند پیام از طریق ایمیل و تلفن به دنبال برقراری تماس با این کشور بوده است، تلاش دولت جدید آمریکا برای برقراری تماس با این کشور را «فریبی سخیف» برای اتلاف وقت توصیف کرد و تأکید کرد که تا زمانی که واشنگتن سیاست‌‌های خصمانه خود را تغییر ندهد، با‌ آن وارد مذاکره نخواهند شد.

مقام‌های پیونگ یانگ می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.