«توشیمیتسو موتگی» وزیر امور خارجه ژاپن در تماس تلفنی با «وانگ یی» همتای چینی خود درباره مناقشات مرزی ابراز نگرانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، موتگی در این تماس تلفنی درخصوص مناقشات مرزی در دریای شرقی و جنوبی چین و همچنین مسائل هنگ‌کنگ و استان سین‌کیانگ ابراز نگرانی کرد.

وزارت امور خارجه ژاپن در بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی اعلام کرد، موتگی از همتای چینی خود خواست در مورد این مسائل «اقداماتی قاطع» را در نظر گیرد اما جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نکرد.

وزرای امور خارجه ژاپن و چین، در این گفت‌وگو درخصوص مسائل پیرامون کودتای اخیر در کشور میانمار نیز به تبادل نظر پرداختند.

ژاپن به عنوان یکی از متحدان آمریکا، دولت پکن را به کاهش آزادی‌های شهروندی در هنگ‌کنگ و نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ چین متهم می‌کند.

از سوی دیگر، اختلاف بر سر مالکیت چند جزیره سال‌ها است که بر روابط میان دو کشور سایه افکنده است.

دیروز (یکشنبه) ناو هواپیمابر بر چین و ناو گروه همراه آن در نمایش قدرت به حضور آمریکا در منطقه  برای استقرار در اقیانوس آرام از یک آبراه مهم در ژاپن عبور کرد.

ستاد مشترک  ژاپن نیز از تحرک ناوشکن، هواپیمای گشت دریایی و یک هواپیمای ضد  زیر دریایی خود برای جمع آوری اطلاعات و نظارت بر حرکات شناورهای چینی خبر داد.

این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که نیروی دریایی ایالات متحده همکاری با ژاپن، هند و استرالیا را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تشدید می‌کند. در پی سفر «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده به کشورهای آسیایی، ناو گروه «تئودور روزولت» عملیات مشترک چند جانبه‌ای را با نیروی دریایی و هوایی هند در اقیانوس هند در ۲۸ و ۲۹ مارس (هشتم و نهم فروردین) انجام داد.