وزارت دفاع یونان دوشنبه از پرواز جنگنده های نیروی هوایی ترکیه بر فراز بخش‌هایی از جزایر یونان در شرق دریای مدیترانه خبر داد.

 به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» وزارت دفاع یونان در این زمینه اعلام کرد که دو فروند جنگنده «اف-۱۶» نیروی هوایی ترکیه دوشنبه بر فراز جزایر «پاناگیا» و اونیوسس» در شرق دریای اژه پرواز کردند.  بنابر اعلام وزارت دفاع یونان، این پروازها ساعت ۱.۴۸ دقیقه بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی در ارتفاع ۱۵ هزار پایی انجام شد.

یونان بارها مدعی نقض حریم هوایی خود از سوی جتهای ترکیه شده است. این دو کشور همسایه مدتهاست به دلیل اختلافات مرزی روابط تیره ای با هم دارند.  یونان سال گذشته یک برنامه بزرگ نوین‌سازی نظامی را آغاز کرد که شامل به‌روزرسانی ناوگان قدیمی جنگنده ‌های «اف-۱۶» و همچنین خرید هواپیماهای نسل جدید «رافال» ساخت فرانسه است.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه شنبه با تکرار دیدگاه کشورش مبنی بر اینکه یونان نمی‌تواند فلات قاره داشته باشد، همسایه خود را به «تنش زایی» متهم کرد.  آکار حین بازدید از جنوب شرقی این کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «یونانی‌ها با وجود موضع سازنده و صلح‌آمیز آنکارا به اقدام‌های تحریک‌آمیز وتنش‌زای خود ادامه می‌دهند».

وی با بیان اینکه یونان برای رسیدن به برخی اهداف خود قوانین بین‌المللی را نقض و از زبان تهدیدآمیز استفاده می‌کند، تاکید کرد: «این اقدام‌ها بی معنی است و هیچ تهدیدی تاثیری بر کشور ما ندارد».