مرکز کنترل دفاع ملی وزارت دفاع روسیه چهارشنبه از رهگیری یک فروند هواپیمای جاسوسی نروژ نزدیک مرزهای خود در دریای بارنتس خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از وزارت دفاع روسیه ، جنگنده «میگ -۳۱» متعلق به ناوگان دفاع هوایی شمالی روسیه پس از اطلاع از نزدیک شدن یک فروند هواپیمای جاسوسی نیروی هوایی نروژ  به حریم  روسیه در دریای بارنتس، با انجام پروازی سریع این هواپیما را به موقع رهگیری کرد.

روسیه نوع این هواپیما را «فالکون» اعلام کرده که ویژه عملیات جنگال و جاسوسی است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود افزوده که جنگنده میگ با همراهی هواپیمای نروژی برای دور شدن از حریم هوایی روسیه، به سلامت به پایگاه هوایی خود بازگشت. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که پرواز این جنگنده روسی کاملا مطابق با قوانین بین‌المللی انجام شد.

میگ-۳۱ یک هواپیمای رهگیر مافوق صوت است. میگ-۳۱ تواناترین هواپیمای رهگیر دفاع هوایی روس‌هاست که قابلیت درگیری هم‌زمان با چندین هدف را دارد. رادار نیرومند «زاسلون اس‌بی‌آی-۱۶» مهمترین عامل تاثیرگذاری این جنگنده است.

اخیراً پروازهای شناسایی و جاسوسی آمریکا و متحدانش  در بالکان و غرب روسیه افزایش یافته به طوریکه وزارت دفاع روسیه چندی  ر قبل اعلام کرد که یک فروند جنگنده این کشور توانست هواپیمای گشت دریایی «اوریون» نیروی هوایی نروژ را بر فراز دریای بارنتس رهگیری کند.

جنگنده‌های فراصوت میگ-۳۱ روسیه در «نوایا زیملا» پایگاه هوایی این کشور در منقطه دور افتاده در شمال روسیه در آماده باش رزمی هستند. آماده باش جنگنده‌های میگ-۳۱ در این پایگاه هوایی همزمان با شدت گرفتن تنش‌های نظامی در اقیانوس اطلس شمالی وآب‌های قطب شمال صورت گرفته است. بنابر برخی گزارش‌ها، نیروی هوایی آمریکا قصد استقرار شماری از بمب افکن‌های بی لنسر خود را در پایگاه هویی «اورلند» در نروژ در ماه فوریه (بهمن) داشت.