یک افسر اطلاعاتی سابق سپاه تفنگداران دریایی آمریکا معتقد است حضور آمریکایی‌ها در خاورمیانه داعش را ایجاد می‌کند و از مبارزه مستمر با این گروه برای توجیه تداوم حضور نظامی این کشور در خاورمیانه استفاده می‌شود.

اسکات ریتِر گفت: اگر نگوییم صد‌ها هزار نفر، دست کم ده‌ها هزار تن از اعضای داعش را کشته ایم. این در مورد القاعده هم صدق می‌کند. با این همه، آن‌ها هنوز هم وجود دارند. چون کشتن افراد، ایدئولوژی را از بین نمی‌برد. ایدئولوژی با تداوم حضور آمریکا در خاورمیانه حفظ می‌شود، با حضور غیرقانونی (آمریکا) در عراق، سوریه و مکان‌های دیگر.

وی افزود: بنابراین، تا زمانی که نتوانیم آنچه را که انگیزه حمایت این افراد از داعش است از بین ببریم، داعش همواره وجود خواهد داشت، فارغ از اینکه چه کسی در راس است و چه تعداد از سرکردگان آن‌ها را می‌کشیم. منظورم این است که این یک دور باطل است. حضور آمریکایی‌ها در خاورمیانه، داعش را ایجاد می‌کند و از مبارزه مستمر با این گروه برای توجیه تداوم حضور نظامی این کشور در خاورمیانه استفاده می‌شود و این یک دور باطل است که همینطور ادامه می‌یابد و هرگز پایان نخواهد یافت تا اینکه ما از خاورمیانه خارج شویم.