در ادامه روند کاهش تنش در مناطق مرزی شرق اوکراین ، ارتش روسیه عقب‌نشینی نظامیان خود از مرز این کشور را آغاز کرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه امروز (جمعه) اعلام کرد که بازگشت نیروهای این کشور از پایگاه‌های دائمی در شبه‌جزیره کریمه آغاز شده است.

نیروهای منطقه جنوبی و چتربازان ارتش روسیه که برای رزمایش نظامی ضربتی در کریمه و مرز اوکراین مستقر شده بودند، بعد از اتمام تمرینات نظامی خود به روسیه باز می‌گردند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز گذشته (پنجشنبه) برای نظارت بر برگزاری رزمایش نظامی در مرز اوکراین، به این منطقه سفر کرده بود.

به گفته شویگو، بازگشت بخشی از نیروهای روس از مرز اوکراین که از امروز آغاز شده، تا پایان ماه جاری میلادی ادامه خواهد داشت. با این حال بخش عمده تجهیزات و ماشین‌های نظامی تا فصل پاییز در مرزهای اوکراین باقی خواهند ماند.

«ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز در واکنش به این تصمیم در پیامی توئیتری نوشت: «اوکراین همواره هوشیار است، با این حال از هر گامی به سوی کاهش حضور نظامی و کاهش تنش در منطقه دونباس استقبال می‌کند. اوکراین به دنبال صلح است».

روز چهارشنبه وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه اوکراین و ناتو به انباشت نیروی نظامی در مرزهای این کشور ادامه می‌دهند، به آنها هشدار داد از اقداماتی که منجر به درگیری خواهد شد اجتناب کنند .

اوکراینی‌ها در روزهای گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.

کی‌یف چندی پیش کمک‌ نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و مشغول انباشت آنها در نزدیکی مرز روسیه است.