دروغگویی و فریب یکی از روش‌های « محمد بن سلمان » ولیعهد سعودی و وزرای وی شده است؛ همانطور که احمد الخطیب، وزیر گردشگری عربستان اخیرا ادعا کرد که نرخ بیکاری در استان العلا به صفر رسیده است.

صحبت‌های الخطیب درباره بیکاری در العلا همزمان با برگزاری سمینار دولتی به مناسبت پنجمین سالگرد راه اندازی چشم انداز 2030 بود که وی به فرصت‌های شغلی جدید در بخش گردشگری اشاره کرد و به ادعای وی نرخ بیکاری به صفر رسیده است.

وزیر گردشگری عربستان در ادامه ادعا کرد که همه زنان و مردان سعودی که در العلاء جویای کار بودند، در حال حاضر شاغل هستند؛چرا که این استان به دلیل پروژه‌های گردشگری و تفریحی نئوم و دریای سرخ در عربستان فرصت‌های شغلی زیادی را ایجاد کرده است.

وی در ادامه سخنان واهی خود گفت: 100 هزار شغل در بخش گردشگری برای بیکاران در استان العلا فراهم کردیم که نرخ بیکاری در این استان را به صفر رساندیم.

الخطیب مدعی شد: از بین یک میلیون شغل اعلام شده در سال جاری در بخش گردشگری، 15 هزار شغل در سه ماهه اول تکمیل و هزاران دوره آموزشی برای کسانی که مایل به کار در این بخش هستند برگزار شده است که گزارش‌های رسمی اخیر نشان می‌دهد نرخ بیکاری در عربستان در حال کاهش است.

صحبت‌های دروغین وزیر گردشگری عربستان موجب بحث و جدال در شبکه‌های اجتماعی و همچنین میان زنان و مردان جوان بیکار و فارغ‌التحصیلان جویای کار العلاء شد و همین امر باعث شد تا آن‌ها با ایجاد هشتگ‌هایی وزیر گردشگری را دروغگو خواندند و پاسخ‌های تندی به حکومت متزلزل محمد بن سلمان و دروغگویی و بی توجهی مسئولان سعودی دادند.

 یکی از کاربران توییتری در واکنش به سخنان دروغین وزیر گردشگری عربستان نوشت: بیکاری، بیگانگی مردم منطقه ، تخریب خانه‌هایشان و گفتن دروغ و سلب آسایش آن‌ها تا کی؟ دیگر چه چیزی برای ما ملت باقی مانده است؟

یکی از دیگر از کاربران نوشت: خداوند من را کفایت می‌کند و او چه خوب یار و یاوری است و عامل هر ظلمی محمد بن سلمان و «سعود قحطانی» مشاور دربار وی هستند.

حساب کاربری با نام « محقق» نوشت: بسیاری از افراد بیکار هستند. اگر دوست دارید لیستی از اسامی و مدارک را با اشتیاق فراوان برای شما ارسال می‌کنیم.

یکی دیگر از منتقدین سخنان وزیر گردشگری اعلام کرد: وزیر دروغین باید برکنار شود و این پاسخی است از طرف جوانان العلا به سخنان دروغین شما .

در ادامه آمده است که وقتی مسلما فردی بازنده و فرومایه در اداره مملکت باشید، هیچ سلاحی به جز دروغ گفتن برای احمق فرض کردن مردم نخواهید داشت و دروغگویی تنها سلاح دولت سعودی است.

حساب کاربری دیگری تصریح کرد: چهار سال و پنج ماه و سه روز بی احتیاطی کردم و من در میان جامعه فقیر زندگی و اشتباه می کنم. من به دنبال یک فرصت شغلی هستم ، اما اگر می‌خواهی مرا شکنجه و مجازات کن.

حساب کاربری با نام « فیصل» نیز با ایجاد هشتگ وزیر گردشگری و بیکاری گفت: عجیب‌ترین بیانیه در طول زندگی‌ام را از زبان این وزیر شنیدم.

با وجود «اصلاحات اقتصادی» که بیش از دو سال پیش آغاز شده و آنگونه که ولیعهد سعودی در خصوص چشم‌انداز خود تبلیغ می‌کرد، فرصت‌های شغلی یا توسعه سایر صنایع غیر نفتی توفیق چشمگیری ایجاد نشده است.

جوانان عربستان سعودی که در دانشگاه‌های آمریکایی، اروپایی و سعودی تحصیل کرده‌اند، از بیکاری خود و در عین حال حضور مدیران خارجی در این کشور که دارای مدارک تقلبی هستند، ولی در رأس امور قرار دارند، در رنج و عذابند. این در حالی است که وزیر کار سعودی نه تنها در این خصوص هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد بلکه قوانین جدیدی ضد شهروندان سعودی به تصویب رسانده است.