وزارت دفاع یونان از تقابل مجدد با جنگنده‌های ترکیه بر فراز دریای اژه خبر داد.

به نوشته روزنامه یونانی «پروتو ثیما» وزارت دفاع یونان اعلام کرد که دو فروند جنگنده« اف-16» نیروی هوایی ترکیه ساعت 4 بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی بر فراز جزایر «اوینوسی» و «پاناگیا» در دریای اژه پرواز کردند که با پاسخ به موقع جنگنده‌های یونانی مواجه شد و آن‌ها توانستند با پرواز سریع جنگنده‌های ترکیه را رهگیری کنند.

به گفته وزارت دفاع یونان، جنگنده‌های ترکیه در این ماموریت در ارتفاع 22 هزار پایی پرواز کردند.

یونان بارها مدعی نقض حریم هوایی خود از سوی جت‌های ترکیه شده است. این دو کشور همسایه مدتهاست به دلیل اختلافات مرزی روابط تیره ای با هم دارند.  یونان سال گذشته یک برنامه بزرگ نوین‌سازی نظامی را آغاز کرد که شامل به‌روزرسانی ناوگان قدیمی جنگنده ‌های «اف-۱۶» و همچنین خرید هواپیماهای نسل جدید «رافائل» ساخت فرانسه است.

وزارت دفاع یونان چندی قبل نیز از پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی ترکیه بر فراز بخش‌هایی از جزایر یونان در شرق دریای مدیترانه خبر داد و اعلام کرد که دو فروند جنگنده «اف-۱۶» نیروی هوایی ترکیه  بر فراز جزایر «پاناگیا» و اونیوسس» در شرق دریای اژه پرواز کردند.  بنابر اعلام وزارت دفاع یونان، این پروازها در ارتفاع ۱۵ هزار پایی انجام شد.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه اخیرا با تکرار دیدگاه کشورش مبنی بر اینکه یونان نمی‌تواند فلات قاره داشته باشد، همسایه خود را به «تنش زایی» متهم کرد.  وی با بیان اینکه یونان برای رسیدن به برخی اهداف خود قوانین بین‌المللی را نقض و از زبان تهدیدآمیز استفاده می‌کند، تاکید کرد: «این اقدام‌ها بی معنی است و هیچ تهدیدی تاثیری بر کشور ما ندارد.»

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز چهارشنبه شب به وقت تهران مجددا مدعی تهدیدات  یونان علیه ترکیه شد.