به گفته مقام‌های آمریکایی، متحدان اروپایی آمریکا این کشور را تحت فشار قرار داده‌اند تا روند خروج از افغانستان را به منظور فراهم شدن زمان و همچنین هماهنگی و پشتیبانی بیشتر برای خروج، کُند کرده و به تاخیر بیندازد. مقام‌های آمریکایی پیشتر گفته‌ بودند روند خروج می‌تواند تا چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) تکمیل شود.

روزنامه «وال استریت ژورنال» در ادامه، گزارش داده مقام‌های آمریکایی تاخیر دو هفته یا بیشتر برای تامین خواسته متحدان را پذیرفته‌اند. « جو بایدن » رئیس‌جمهور آمریکا ماه میلادی گذشته دستور داد خروج کامل تا قبل از ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) انجام شود، گرچه مقام‌های نظامی گفته‌اند می‌توانند روند خروج را تا تابستان کامل کنند.

در همین حال، به گفته منابعوال استریتژورنال، مسئله دیگر این است که ترکیه که سال‌هاست امنیت فرودگاه کابل را تامین کرده، به آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفته که نیروهای این کشور هم ممکن است افغانستان را ترک کنند.   

این مقام‌ها گفتند خروج احتمالی ترکیه بعد از آن که ابتدا قصد داشت تا پس از خروج نیروهای ائتلاف بماند، می‌تواند باعث شود برخی کشورهای غربی برنامه‌های خود درباره باز نگه داشتن سفارتخانه‌هایشان در کابل را با توجه به عدم حضور نیروهای بین‌المللی در فرودگاه بین‌المللی «حامد کرزی»، مورد بازبینی قرار دهند.

طبق این گزارش، نگرانی‌های ابراز شده از سوی متحدان اروپایی آمریکا چالش‌های مقام‌های این کشور که قصد خروج سریع از افغانستان در عین هماهنگی با بسیاری از شرکا را دارند، تشدید کرده است. این در حالی است که ائتلاف ناتو تحت هدایت آمریکا که بیش از بیست کشور در آن مشارکت دارند، مدت‌هاست تلاش کرده به وعده ورود با هم و خروج با هم متعهد بماند.  

اگر ترکیه تصمیم بگیرد افغانستان را ترک کند، سفارت‌های غربی احتمالاً مجبور خواهند شد برنامه‌ها را برای حفظ هیأت‌های دیپلماتیک خود حتیبه صورتمحدود مورد بررسی مجدد قرار دهند. حضور پیمانکاران بین‌المللی می‌تواند جایگزینی برای تامین امنیت فرودگاه باشد اما بعید است بدون نیروهای نظامی در این کار موفق شود.

پیشتر «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه شب در اشاره به برنامه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان مدعی شد نیروهای افغانستانی بدون حمایت نیروهای آمریکایی در مواجهه با خیزش مجدد طالبان با چالش مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر، «مارک مایلی» رئیس ستاد ارتش آمریکا نیز در همین نشست خبری گفت این احتمال وجود دارد که ارتش آمریکا، آموزش نیروهای نظامی افغان را در سایر کشورها ادامه دهد.

مایلی افزود، برای پشتیبانی از نیروی هوایی افغانستان که برای نگه‌داری، تعلیم و تعمیرات به حضور آمریکا متکی است، چاره‌ای اندیشیده نشده است.

رئیس ستاد ارتش آمریکا در ادامه گفت، کمک‌های آمریکا ممکن است همچنان از خارج از افغانستان ادامه یابد اما این گزینه نیز وجود دارد که برخی از قراردادها به طرف‌های افغان واگذار شود.

در همین حال، دومین پایگاه نظامی نیروهای خارجی تحت عنوان «مایک اِسپن» روز چهارشنبه به نیروهای ارتش افغانستان واگذار شد. این کمپ در منطقه مسئولیت تیپ ۲۰۹ ارتش شاهین افغانستان قرار دارد. پیش از این پایگاه آنتونیک در تیپ ۲۱۵ ارتش میوند در ولایت هلمند از سوی نیروهای آمریکایی به نیروهای افغان واگذار شده بود.

روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان در اول ماه مه رسما آغاز شد. قرار است بیش از ۹۰۰۰ نیروی خارجی تا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک کنند.