«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور قزاقستان در گفت‌وگویی تلفنی همکاری‌های همه جانبه را بررسی کردند.

طرفین به یکدیگر روز پیروزی در جنگ جهانی دوم و فرارسیدن عید سعید فطر را تبریک و برای دو مردم برادر صلح، شکوفایی و رفاه آرزو کردند. 

همچنین در این گفت وگو بر سیر مثبت همکاری‌های متقابل که در نتیجه روابط دوجانبه فعال و پرثمر در سطوح مختلف است، تاکید شد.

میرضیایف و نظربایف نسبت به ساخت مرکز بین المللی همکاری های اقتصادی و بازرگانی در منطقه مرزی که از ماه گذشته آغاز شده، ابراز رضایتمندی کردند.

طرفین اشاره کردند که طرح های اولویت دار سرمایه گذاری و زیربنایی از جمله ساخت جاده‌های زمینی و ریلی «اوچ قودوق- قزل اوردا» و خط ریلی سریع السیر «ترکستان- تاشکند» با مشارکت یکدیگر اجرا می‌شود.

دو مقام ارشد اذعان داشتند که مناطق دو کشور از نزدیک همکاری و برنامه های مهم در زمینه تبادلات فرهنگی اجرا می‌کنند.

میرضیایف و نظربایف بر اهمیت گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه و متقابلا سودمند با اهداف تحکیم ریشه‌های دوستی چند قرنی، حسن همجواری، اعتماد و شراکت بین مردم و دو کشور برادر تاکید کردند.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود.

در حال حاضر در ازبکستان 260 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی 3 شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ 23 اکتبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.