«محمد عبدالسلام» رئیس هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) و سخنگوی جنبش انصارالله امروز (پنج شنبه) در صفحه توئیتر خود از دیدار با «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن خبر داد.

او نوشت که در این دیدار در خصوص مسائل بشردوستانه و تسریع در نهایی شدن توافق بر سر این موضوع با توجه به وضعیتی که مردم یمن در پی محاصره همه جانبه به سر می‌برند بحث و تبادل نظر شد.

عبدالسلام همچنین نوشت که مردم یمن از محاصره «ظالمانه» و ممانعت از ورود کشتی‌های نفتی و بسته بودن فرودگاهها رنج می‌برند و می‌بایست هرچه زودتر رایزنی‌ها در خصوص برقراری یک آتش‌بس دائم و حل و فصل فراگیر سیاسی آغاز شود.

دولت صنعاء اعلام کرده است که پیش از هرگونه توافقی ابتدا باید محاصره یمن برداشته شود و این امر نباید به عنوان یک برگ بازی در مذاکرات مورد استفاده ائتلاف سعودی قرار گیرد.

با این حال «تیم لیندرکینگ» نماینده دولت آمریکا در امور یمن روز گذشته به شبکه الجزیره گفت که اگر دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعا) با طرح واشنگتن برای آتش‌بس موافقت نکند، هیچ کمک غذایی وارد یمن نخواهد شد.

او مدعی شد که دولت آمریکا پیشنهاد «معقول» و «عادلانه‌ای» برای توقف جنگ در یمن ارائه کرده و دولت سعودی و دولت مستعفی منصور هادی نیز از آن حمایت کرده‌اند اما دولت نجات ملی (مستقر در یمن) هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است.

طبق طرح آمریکا، دولت صنعاء باید عملیات نظامی در مأرب و حملات به خاک عربستان سعودی را متوقف کند و در ازای آن کشتی‌های سوختی بتوانند در سواحل یمن پهلو بگیرند و پروازها در فرودگاهها نیز تحت شرایطی از سر گرفته شود، اما در این طرح هیچ اشاره‌ای به توقف حملات ائتلاف سعودی به یمن نشده است.

در این میان دولت نجات ملی یمن نیز با این طرح مخالفت کرده و گفته است که این طرح سعی دارد از مسأله حقوق طبیعی مردم یمن برای دست‌یابی به غذا و سوخت به عنوان یک امتیاز بهره ببرد و صنعاء هرگز حاضر نیست که موضوعات انسانی در توافقات گنجانده شود.