مدیرعامل شرکت هواپیمایی «بِلاویا» بلاروس تصمیم کشورهای اروپایی برای تحمیل محدودیت‌های هوایی علیه خطوط هوایی این کشور را نفرت‌انگیز خواند.

بر اساس این گزارش، «ایگور تکرگینتز» با انتشار بیانیه‌ای گفت: کاملاً مشهود است که این دولتها تنها به دنبال بستن (فرودگاه‌ها و آسمان‌) کشورهای خود به روی هواپیماهای ما بر اساس یک رویه ویژه فاشیستی نبوده‌اند، بلکه آنها به دنبال بستن تک تک کریدورهای هوایی خود به روی ما در جهت تمسخر ما هستند.

وی همچنین از دولت‌های اروپایی برای تحمیل محدودیت‌ها علیه هواپیمایی بلاروس آن هم پس از تصمیم رسمی سازمان بین المللی هواپیمایی غیر نظامی انتقاد کرده و گفت: تمامی این اقدامات پیش از رسیدگی به این حادثه آن هم به دلیل رخداد برخی اشتباهات از سوی بعضی از طرف‌ها انجام شده و این در شرایطی است که شرکت هواپیمایی بلاویا مطمئناً در این میان بی گناه بوده است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی بلاویا همچنین تاکید کرد: تنبیه شرکت بی گناه بلاویا آن هم پیش از آغاز تحقیقات نفرت‌انگیز است.

لازم به ذکر است یکشنبه هفته گذشته، یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت اروپایی رایان ایر که از یونان به مقصد لیتوانی در حال پرواز بود، با اعلام بمب‌گذاری احتمالی در این پرواز از سوی مقامات بلاروس، مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه بین‌المللی مینسک شد. حال اینکه پس از مدت کوتاهی مشخص شد مقامات امنیتی بلاروس قصد بازداشت یکی از مسافرین این پرواز به نام «رومن پروتاسویچ» که از وبلاگ نویسان مخالف دولت بلاروس بوده را داشتند.

همین موضوع منجر به واکنش تند آمریکا و اتحادیه اروپا شده و در همین راستا، تاکنون محدودیت‌های گسترده‌ای علیه دولت و شرکت‌های هواپیمایی بلاروس اعمال شده است.