وزارت دفاع سوئیس از سقوط یک فروند جنگنده نیروی هوایی این کشور خبر داد.

 به نوشته وبگاه «دیفنس نت» این جنگنده از نوع «اف-5 تایگر» ساخت آمریکا بود که چهارشنبه گذشته  در یک منطقه کوهستانی  نزدیک دریاچه «میلتیشی» سقوط کرد. در جریان این سانحه خلبان این هواپیمای ساخت آمریکا موفق به خروج به موقع از کابین شد و زنده ماند.

وزارت دفاع سوئیس در توییتی اعلام کرده که این جنگنده اف-5 تایگر بعد از برخاستن از پایگاه هوایی از «پایرن» حین ماموریت آموزشی سقوط کرد. در این ماموریت یک فروند جنگنده «اف-18» نیروی هوایی سوئیس نیز حضور داشت. وزارت دفاع سوئیس از انجام تحقیقات برای یافتن علت این سانحه هوایی خبر داده است.

اف-5 یک جنگنده سبک چندمنظوره است که توسط شرکت «نورثروپ گرومن» در دهه 50 میلادی ساخته شده است. در پاییز سال 2020 ، سوئیس خرید 40  فروند جنگنده جدید را برای جایگزینی با جت‌های اف-5 تا سال 2030 تصویب کرد. این فهرست شامل جنگنده اف-35،  اف-18، رافال و یورو فایتر است.

 در سانحه‌ای دیگر برای این جنگنده، وزارت دفاع تایوان چندی قبل از برخورد دو جنگنده اف-۵ باهم  و سقوط آن‌ها در دریا خبر داد. مرکز فرماندهی تایوان اعلام کرد دو  فروند جنگنده «اف-5 ایی» نیروی هوایی که هرکدام یک سرنشین داشتند حین انجام ماموریت آموزشی در هوا با هم برخورد و در سواحل جنوب شرقی این جزیره در دریا سقوط کردند. وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که یک فروند بالگرد نیروی هوایی، گارد ساحلی و سایر کشتی‌های امداد و نجات برای جستجوی خلبانان عازم محل حادثه شده‌اند.