« جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا شنبه‌شب به وقت محلی به لایحه پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای افزایش محدودیت‌ شرکت در انتخابات ایالت تگزاس اعتراض کرد.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، قانون‌گذاران تگزاس لایحه‌ای را مطرح کردند که این ایالت را در حمله به حق مقدس رأی دادن، به جورجیا و فلوریدا ملحق خواهد کرد».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «این اقدام، بخشی از حمله به دموکراسی است که در سال جاری، کم‌وبیش شاهد آن بوده‌ایم و اغلب به صورت غیرمتناسبی آمریکایی‌های سیاه‌پوست و رنگین‌پوست را هدف قرار می‌دهد».

بایدن در ادامه گفت: «این کار اشتباه و غیرآمریکایی است. در قرن بیست و یکم باید رأی دادن هر فرد واجد شرایط را تسهیل کنیم، نه اینکه آن را دشوارتر کنیم».

از آغاز سال جاری میلادی، ایالت‌های تحت کنترل جمهوری‌خواهان، طرح افزایش محدودیت برای رأی‌دهندگان را در کنگره‌های ایالتی معرفی کرده‌اند.

لایحه معرفی شده به کنگره ایالتی تگزاس، ساعات رأی‌گیری زودهنگام را محدود کرده و استفاده از دستگاه‌های جمع‌آوری آرای پستی را ممنوع می‌کند.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور تا پیش از شمارش آرای پستی از بایدن پیش افتاده بود. اما با شمارش آرای پستی که در برخی ایالت‌ها تا چند روز طول کشید، نتیجه انتخابات به نفع بایدن تغییر کرد.

ترامپ پس از شکست در انتخابات، ادعای تقلب گسترده توسط دموکرات‌ها را مطرح کرد و ده‌ها شکایت در ایالت‌های مختلف مطرح کرد که تقریباً همه آن‌ها بی‌نتیجه ماندند.

به رغم گذشت چهار ماه از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا، نتیجه نظرسنجی مشترک رویترز و موسسه «ایپسوس» نشان می‌دهداکثر جمهوری‌خواهان دونالد ترامپ را «رئیس‌جمهور واقعی» این کشور می‌دانند و از نظر آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته این کشور تقلب شده است.

اکنون جمهوری‌خواهان در تلاشند در آستانه انتخابات کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۲، با اعمال محدودیت‌های انتخاباتی بیشتر، بخت خود را برای پس گرفتن اکثریت مجلس سنا و مجلس نمایندگان بالا ببرند.