منابع امنیتی در کشور آفریقایی مالی یکشنبه بعد از ظهر به وقت تهران از حمله نیروهای افراط‌گرا به جنوب این کشور خبر دادند.

 به گزارش «خبرگزاری فرانسه» در این حمله مهاجمان ناشناس مسلح به منطقه‌ای بازرسی در شهرستان «بوگونی» در ۱۰۰ کیلومتری مرز مالی با ساحل عاج حمله کردند. این حمله که اواسط بامداد به وقت محلی انجا شد پنج کشته که شامل چهار غیر نظامی و یک مامور پلیس بود برجای گذاشت. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده نگرفته است.

حملات نیروهای افراط‌گرا از سال ۲۰۱۲ به این سو در مالی شروع و به نیجر و بورکینافاسو امتداد یافته و منجر به آوارگی ۱۹ میلیون نفر از ساکنان منطقه شده است. مالی پیشتر مستعمره فرانسه بود. فرانسه با ادعای مبارزه با تروریست‌های افراط گرا، نیروهای خود را در مالی مستقر کرده است. این  در حالی است که  هنوز تروریست‌های افراط‌گرا در این کشور فعالند و حتی از مالی به نیجر و بورکینافاسو رفته‌اند.

گفته می‌شود عناصر نزدیک به القاعده و داعش در این منطقه مستقر هستند. چندی قبل گروهک موسوم «حماعت نصرة الاسلام و المسلمین» واضع ارتش مالی در شهر «بونی» واقع در مرکز این کشور حمله کرده که بر اثر این حمله  ۲۰ تن کشته شدند. در این حمله از ۱۳ تن از عناصر مهاجم گروهک مذکور که از نظر فکری به القاعده نزدیک هستند، به اسارت درآمده‌اند.

این کشور در روزهای گذشته  با بحران سیاسی و کودتا مواجه شد. پس از انتشار اخباری درباره کودتای نظامی در مالی، خبرگزاری «رویترز» گزارش داده بود که رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و «سلیمانه دوکور» وزیر دفاع مالی همگی به یک پایگاه نظامی در منطقه «کاتی» در بیرون از پایتخت این کشور منتقل شده‌اند.

این دستگیری‌ها پس از اعلام تشکیل دومین دولت در دوران گذار مالی صورت می‌گیرد. باه ندا و رئیس‌جمهور برکنار شده دولت انتقالی مالی پس از سرنگونی دولت پیشین این کشور به ریاست ابراهیم بوبکر کیتا در آگوست سال ۲۰۲۰،‌ دولتی متشکل از ۲۵ وزیر در مالی تشکیل داده بود.