طبق گزارش منتشر شده از سوی دانشگاه نورث‌ایسترن و مرکز تحقیقات کنترل آسیب‌های هاروارد، ۱۷ میلیون آمریکایی در سال گذشته اقدام به خرید سلاح کرده اند.

براین اساس در حدود یک پنجم از مردمان این کشور، برای نخستین بار بوده است که برای خود سلاح تهیه می‌کنند که طبق نتایج تحقیقات با افزایش شمار کلی خریداران سلاح و همچنین مالکین سلاح در آمریکا روبرو می‌شویم.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی اعلام کرده است که نیمی از افرادی که در سال گذشته اقدام به خرید سلاح کرده اند، زنان بوده اند.

نتایج گزارشات همچنین حاکی از آن است که، یک پنجم خریداران سلاح در آمریکا طی سال گذشته سیاه پوست بوده و یک پنجم نیز لاتین تبار‌ها بوده‌اند.

براساس این گزارشات، برای نخستین بار در سال گذشته، خریداران سلاح مرد و سفیدپوستان کمتر از سال‌های گذشته بوده است.

بررسی اجتماعی عمومی یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه شیکاگو نیز که آمار آن در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است بیانگر این موضوع است که، در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۹ درصد از خانه‌وار‌ها آمریکایی، دارای سلاح بوده‌اند که این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۶ که ۳۲ درصد بوده، رشد داشته است.

از سوی دیگر تقریبا روزی نیست که خبری از تیراندازی در اقصی نقاط آمریکا به گوشمان نخورد. تیراندازی هایی که گاهی منجر به مرگ افراد می شود.

کارشناسان افزایش خشونت‌های مسلحانه را در آمریکا با افزایش فروش سلاح در این کشور طی دوران همه گیری کرونا مرتبط می‌دانند. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، خشونت مسلحانه را در آمریکا همچون یک بیماری همه گیری توصیف کرده است.