«عادل بن عبدالرحمن العسومی» رئیس پارلمان گفت که ترتیبات جاری درباره توافق با تهران بازتاب‌هایی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت و بر این اساس حضور کشورهای ذینفع از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس در مذاکرات وین ضروری است.

العسومی در مصاحبه با روزنامه «الشرق الأوسط» با اشاره به اینکه غیبت اعراب در مذاکرات وین به نفع منطقه نیست، گفت: «اعراب منتظر بودند تا به عنوان یک طرف در مذاکرات برجام حضور داشته باشند چرا که ما مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش هستیم و منتظر نمی‌مانیم که دیگران سرنوشت ما را تعیین کنند».

وی افزود: «این شکل کنونی (مذاکرات) به نفع هیچ طرفی اعم از ایرانی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیست و این مذاکرات مرتبط با سرنوشت و حقوق کشورهای عربی است زیرا برنامه هسته‌ای (ایران) بر امنیت، ثبات و منافع منطقه تأثیر می‌گذارد».

العسومی همچنین با اشاره به اینکه طرف‌هایی آمریکایی و اروپایی در مذاکرات برجام از سیاست یک بام و دو هوا پیروی می‌کنند، مدعی شد: «آن‌ها به مذاکره با طرف تُندرو (ایران) در منطقه می‌روند حال آنکه بایستی به طرف‌های دیگر که در راه حفظ امنیت منطقه و دور کردن آن از هر گونه کشمکش و مشکلات امنیتی جانفشانی می‌کنند، احترام بگذارند».

ادعای العسومی درباره ضرورت مشارکت اعراب در مذاکرات وین در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها تأکید کرده‌اند که برجام توافقی بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان است.

پیشتر «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه پایانی یکصد و چهل و هفتمین نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس و گزافه‌گویی‌های نابه جای این شورا در خصوص مرتبط کردن موضوعات غیرمرتبط به برجام تاکید کرد: «همانطور که بارها گفته شده‌ است، برجام توافقی بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان بوده که یک بار مذاکره شده و مهر و موم گردیده و همانقدر که موضوعات منطقه ما به کشورهای فرامنطقه‌ای مرتبط نیست، تلاش رژیم سعودی برای وارد کردن این شورا به موضوعاتی که از اساس به این شورا نامربوط است، بی نتیجه بوده و تنها از این کشور چهره متوهمی نزد جهانیان ترسیم می‌کند».