رئیس جمهور ترکیه مدعی امکان حمله به یک اردوگاه محل تجمع شبه نظامیان ترکیه در قلب خاک عراق شد.

 به نوشته خبرگزاری «رویترز» « رجب طیب اردوغان » در گفت‌وگو با شبکه خبری «تی‌آر‌تی» با هشدار به عراق گفت که ترکیه می‌تواند به یک اردوگاه که مبدل به محل استقرار شبه نظامیان کرد شده و مکان امنی برای آن‌ها ایجاد کرده ، حمله نظامی کند.

اشاره اردوغان به «اردوگاه مخمور» در ۱۸۰ کیلومتری جنوب ترکیه و مستقر کوه‌های «قندیل» در شمال  عراق است که بنا بر ادعای مقام‌های ترکیه  میزبان بیش هزاران پناهجوی ترکیه‌ای است.

 اردوغان گفت: «اگر سازمان ملل آنجا را پاکسازی نکند ما این کار را به عنوان عضو سازمان ملل انجام خواهیم داد. ما باید چه مدت در مورد آن مکان صبور باشیم».

یک مقام ارشد عراقی در این زمینه گفت که ترکیه هفته گذشته بابت فعالیت‌های تروریستی اعضای «پ‌ک‌ک» در مخمور علیه ترکیه به بغداد شکایت کرد. این مقام عراقی گفت، فرماندهان امنیتی و مقام‌های محلی شکایت ترکیه را بررسی کردند و به دولت عراق گفتند که اردوگاه مخمور توسط نیروهای پ‌ک‌ک کنترل نمی‌شود. سخنگوی دولت عراق  تاکنون  از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

این اردوگاه در دهه ۱۹۹۰ زمانی که هزاران کرد از ترکیه با ترغیب پ‌ک‌ک از مرز عبور کردند، تاسیس شد. اردوگاه مخمور سال قبل هدف حملات هوایی ترکیه قرار گرفت .

یک مقام ترکیه‌ای در این باره گفت: «اردوگاه مخمور به عنوان یکی از مراکز تدارکاتی در حملات علیه ترکیه یا نیروهای مسلح ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون زمان آن فرا رسیده که این مکان از وجود پ‌ک‌ک پاکسازی شود».

گروه پ‌ک‌ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه نظامیان پ‌ک‌ک مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

وزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه از تداوم حملات در شمال عراق علیه مواضع تروریست‌های «پ‌ک‌ک‌» و کشته شدن شماری از اعضای این گروه خبر داد.

 وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که  دست‌کم پنج تروریست پ‌ک‌ک در شمال عراق در عملیاتی با پشتیبانی هوایی کشته شدند. در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که نیروهای مسلح ترکیه و سازمان اطلاعات ملی این کشور به طور مشترک این عملیات را در منطقه «گارا» انجام دادند.