تنش های بین چین و آمریکا با روی کار آمدن رئیس جمهوری که داعیه دموکراسی و همگرایی جهانی دارد نه تنها کاسته نشده بلکه این تنش ها ابعاد جدیدی یافته و ایالات متحده تحرکات جدیدی را برای تحت فشار قرار دادن چین انجام داده است.

مواردی همچون تحولات تایوان، گسترش حضور نظامی و همکاری های دفاعی با کشورهای شرق آسیا، دامن زدن به تنش های موجود در دریای چین و حمایت از ادعاهای کشورهایی همچون ژاپن در خصوص تملک جزایر مورد مناقشه با چین موجب شده تا واشنگتن و پکن لیست بلندی از اختلافات را به نام خود ثبت کنند.

در همین رابطه اخیراً «کاتلین هیکز» معاون وزیر دفاع آمریکا طی سخنانی گفت که معتقد نیست درگیری آمریکا و چین اجتناب ناپذیر باشد اما هر دو طرف باید در اجتناب از تنش‌های غیر ضروری با یکدیگر تلاش کنند.

ژین وانگ: یکی از دلایل اوج گیری تنش ها میان آمریکا و چین را می توان به نیازی که دولت بایدن برای تقویت خود در داخل آمریکا دارد نسبت داد

معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: ایالات متحده و چین دلایل زیادی برای افزایش ارتباط با یکدیگر دارند و رقابت حداکثری میان آنها الزاماً به معنای درگیری نیست و منافع هر دو طرف در اجتناب از درگیری است.

از سوی دیگر گزارش ها حاکی است «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا زمانی که نامزد این پست بود گفته بود دونالد ترامپ حق داشت که رویکرد سختگیرانه ای در برابر چین اتخاذ کرده بود.

بلینکن افزوده بود: تردیدی نیست که چین بیش از هر ملت دیگری، برای آمریکا چالش برانگیز بوده است و برای مقابله با پکن اتفاق نظر فراحزبی وجود دارد.

این مقام آمریکایی همچنین ادعاهای پمپئو درباره نقض حقوق بشر در چین را تکرار کرده است.

«مارک میلی» فرمانده ستاد مشترک ارتش ایالات متحده نیز اخیراً در یک سخنرانی در دانشگاه «هووارد» مدعی شد که با ظهور چین (به عنوان یک اَبَرقدرت جهانی) و ابداع فناوری‌های اخلالگر همچون روبات‌ها و هوش مصنوعی که می‌توانند برای میدان جنگ فاکتورهای تعیین کننده‌ای باشند، جهان ممکن است به دورانی از «بی ثباتی بالقوه بین‌المللی» وارد شود.

برای تحلیل بهتر تنش های میان چین و آمریکا با «ژین وانگ» به گفتگو نشستیم. وانگ نایب رئیس مرکز جهانی سازی چین بوده و در حال حاضر رئیس و بنیانگذار مرکز مشاوره ای «چاریگو» در پکن است.

ژین وانگ در پاسخ به پرسشی درباره دلایل شدت گرفتن تنش های بین آمریکا و چین در زمان ریاست جمهوری «جو بایدن» و اینکه آینده این تنش ها به چه صورت خواهد بود، گفت: تنش ها بیشتر از تغییر قدرت ملی دو کشور ناشی می شود و در این میان آمریکایی ها احساس حساسیت بیشتری دارند، نمونه ای از این حساسیت ها که منجر به بروز تنش میان دو کشور شد را می توان در زمان اوج گیری همه گیری ویروس کرونا مشاهده کرد. یکی دیگر از دلایل اوج گیری تنش ها را می توان به نیازی که دولت بایدن برای تقویت خود در داخل آمریکا دارد نسبت داد.

در صورت افزایش تنش ها در آسیا، آمریکا تنها طرفی خواهد بود که از این وضعیت سود می برد اما کشورهای آسیایی این موضوع (دسیسه آمریکا) را درک کرده اند

به اعتقاد من این تنش ها بیشتر شده و شرایط بدتر می شود اما این شرایط هنوز هم قابل کنترل است زیرا دو کشور قصد ندارند آن را از کنترل خارج کرده و به نوعی به یک جنگ تبدیل کنند.

این کارشناس چینی در پاسخ به اینکه چرا آمریکا تلاش دارد در خصوص تنش و دشمنی با چین، کشورهای آسیایی را با خود همراه کند؟ گفت: ایجاد هرج و مرج در آسیا باعث خواهد شد که کشورهای آسیایی بیشتر به آمریکا اعتماد کنند و از جنبه های مختلف با چین مخالفت کنند و بنابراین هزینه های دیپلماسی چین و همکاری اقتصادی با این کشورها را افزایش دهند. در صورت افزایش تنش ها در آسیا، آمریکا تنها طرفی خواهد بود که از این وضعیت سود می برد اما کشورهای آسیایی این موضوع (دسیسه آمریکا) را درک کرده اند بنابراین استراتژی آمریکا برای تشدید تنش در آسیا به وقوع نمی پیوندد.

پرسش بعدی مهر از این کارشناس، امضای توافق جامع میان چین و آمریکا و ابعاد آن بود که وی در پاسخ گفت: این یک همکاری عادی و نرمال بین دو کشور نرمال است. این توافق ابعاد مختلفی داشته و مطمئناً تاثیری در بعد و توازن منطقه ای خواهد داشت. هنوز برای اعلام نظر در این مورد که تاثیر این توافق بر توازن منطقه ای تا چه حد خواهد بود زود است و باید منتظر نتایج آن بود.

ژین وانگ در خصوص دلایل ناراحتی و نگرانی آمریکا از سند همکاری ایران و چین نیز گفت: این خیلی طبیعی است که آمریکا درباره توافق جامع ایران و چین نگران باشد زیرا واشنگتن از اینکه چین جای ایالات متحده را در خاورمیانه بگیرد می ترسد.