رسانه‌های روسی از استقرار سامانه موشکی ابرفراصوت روسیه در غرب این کشور و مرز با لهستان خبر دادند.

روزنامه «ایزوستیا» سه شنبه به نقل از منابع مطلع نوشت که  مسکو قصد دارد سامانه موشکی ابرفراصوت «کینژال» خود را در کالینگراد و مرز با لهستان مستقر کند. پیشتر یگان جنوبی ارتش روسیه به این موشکهای بسیار پیشرفته مجهز شدند. ارتش روسیه همچنین اعلام کرده که برای حفظ آمادگی قوای خود قصد دارددر منطقه قطب شمال رزمایش موشکی با استفاده از موشکهای ابرفراصوت کینژال برگزار کند.

یک مقام نظامی روس گفت که برخلاف زمان بر بودن انتقال سامانه دفاع مشکی اسکندر، انتقال موشک‌های ابرفرا صوت کینژال به نقاط دیگر تنها در چند ساعت انجام می گیرد.

بخش غربی روسیه که به دژ موشکی این کشور شهرت دارد شامل لهستان، بلاروس و بخش مرکزی اروپا می‌شود . یگان دفاعی غرب این کشور مسئول محافظت از این منطقه و البته مسکو و شمال غربی سنت پترزبورگ را برعهده دارد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه چندی قبل  در این باره گفت، روسیه پس از تصمیم دولت جورج بوش در سال 2002 برای پاره کردن توافقنامه موشکی در سال 1972 ، که ایجاد پدافند موشکی را ممنوع کرد، چاره‌ای جز پیگیری توسعه سامانه‌های تسلیحاتی مافوق صوت با توانایی اتمی ندارد

پوتین گفت: «خروج آمریکا از پیمان موشکی در سال 2002 روسیه را مجبور به تولید سلاح‌های مافوق صوت کرد. ما مجبور شدیم این سلاح‌ها را در پاسخ به استقرار سامانه دفاع موشکی راهبردی  آمریکا بسازیم.»

‌روسیه در سال 2018  از جنگ افزارهای جدید از جمله سامانه موشکی ابرفراصوت «کینژال»  و موشک‌های قاره پیمای «آوانگارد»  در پاسخ به اقدام آمریکا در ساخت سپر موشکی رونمایی کرد.

یک وبگاه آمریکایی نیز چندی قبل  بر ضعف  آمریکا برابر موشک‌های مافوق صوت پیشرفته اشاره کرد. 

وبگاه  «نیوز مکس» در مطلبی به ناتوانی سامانه‌های پدافند هوایی آمریکا برابر موشک‌های پیشرفته مافوق صوت جدید روسیه پرداخت و نوشت، روسیه  سوم ژوئن سال 2018 یک موشک جدید را یک سال جلوتر از زمان اعلام شده قبلی آزمایش کرد. این موشک که «زیرکان» نام دارد سرعتی برابر با 4600 مایل در ساعت دارد و شش برابر سرعت صوت است. به عبارت دیگر این موشک تنها 3 ساعت و 15 ثانیه بین پرتاب و اصابت با هدف در آمریکا زمان نیاز دارد.