محققان سنای آمریکا در گزارش جدید خود مجموعه‌ای قابل توجه از ناکامی‌های اطلاعاتی و ارتباطی که به حادثه حمله به کنگره در ششم ژانویه منتهی شد را بیان کرده‌اند.

وبگاه خبری «هیل» که نزدیک به کنگره آمریکا است گزارش داده این گزارش ۱۲۷ صفحه‌ای که شامل متن سخنرانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا خطاب به تظاهرات‌کنندگان طرفدار وی در روز حمله می‌شود، اولین بررسی کامل کمیته کنگره درباره این حمله مرگبار است.

در این گزارش به هشدارهای متعدد از احتمال خشونت اشاره شده که به صورت گسترده از سوی مقامات آژانس‌های مختلف مورد بی توجهی قرار گرفت؛ مسئله‌ای که باعث شد نیروهای پلیس کنگره در درگیری‌ها با صدها معترض در خارج و داخل این ساختمان آمادگی لازم را نداشته باشند.

این گزارش همچنین شامل مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با مقامات امنیتی در کنگره، پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص آن روز است.

در تلاش مشترک کمیته قوانین مجلس سنا، کمیته امنیت داخلی و کمیته امور دولتی سنا، به تاخیرها به دلیل کاغذبازی‌ها در کمک‌رسانی به کنگره و دریافت دستورالعمل‌های بی‌نظم و پراکنده از سوی فرماندهان اشاره شده است.

سناتور «امی کلابچر» رئیس کمیته قوانین سنا در خصوص این گزارش گفت: شکست‌ها آشکار است. به نظر من همه این‌ها در یکی از موارد گزارش ما جمع شده بود و آن، صدای یکی از ماموران بود که در آن روز این سوال ناراحت‌کننده ساده را پرسید که «آیا کسی طرحی دارد؟» متاسفانه، هیچ کس طرحی نداشت.

این گزارش همچنین نشان داده چطور افرادی که در آن روز برای تظاهرات وارد واشنگتن شدند نقشه‌های آنلاین تونل‌های زیرزمینی ساختمان کنگره که قانون‌گذاران از آن‌ها برای تردد استفاده می‌کنند را به اشتراک گذاشتند.

به نوشته هیل، گزارش سنا، نگاهی اجمالی است به تهدیدهای از سوی کسانی که قصد شرکت در این تجمع را داشتند. این گزارش حاکی است گفت‌وگوی این افراد درباره حمل سلاح مورد توجه مقامات اطلاعاتی و امنیتی قرار نگرفته است.

در مجموع در این گزارش دو حزبی، اقدامات اشتباه دولت، ارتش و پلیس در روزهای منتهی به این حادثه و در روز حمله مرگبار ذکر شده است. در این بررسی همچنین اشاره به عدم انسجام در آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، عدم آموزش و آمادگی ماموران پلیس کنگره که به سرعت در مقابل حمله‌کندگان دچار شکست شدند، دیده می‌شود.

در واکنش به گزارش منتشر شده، پلیس کنگره در بیانیه‌ای اعلام کرد: نه ما و نه اف‌بی‌آی، سرویس مخفی و پلیس واشنگتن و یا شرکای دیگر ما در اجرای قانون نمی‌دانستند هزاران نفر قصد حمله به ساختمان کنگره را دارند و اطلاعات شناخته شده موید نتیجه این گزارش نیست.

در گزارش سنا، به ریشه اصلی این حمله از جمله نقش دونالد ترامپ در تهییج هوادارانش اشاره نشده است.

دادستان‌های فدرال اخیراً اعلام کردند حمله مرگبار ششم ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا دست‌کم ۱.۵ میلیون دلار خسارت وارد کرد. آن‌ها همچنین گفتند از افرادی که متهم به مشارکت در این حمله هستند، خواسته خواهد شد مبلغ مذکور را پرداخت کنند.

ترامپ پس از باخت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰، ادعای تقلب گسترده در شمارش آرای پستی را مطرح کرد و همچنان با گذشت ماه‌ها بر آن پافشاری می‌کند.

او که از شرکت در مراسم تحویل قدرت به جو بایدن امتناع کرد، روز تأیید آرای ایالات مختلف در کنگره در جمع بزرگی از هوادارانش ادعاهای خود را تکرار کرد. هواداران ترامپ در آن روز به سمت ساختمان کنگره راهپیمایی کردند و سپس به داخل این ساختمان حمله‌ور شدند. 

در پی آن، طرح استیضاح دوم ترامپ به دلیل تهییج طرفدارانش در کنگره ارائه شد و توانست در مجلس نمایندگان تصویب شود. با این حال نمایندگان مجلس سنا به استیضاح ترامپ رأی کافی ندادند و او را تبرئه کردند.