آنتونی بلینکن در جلسه کمیته سنا در مورد گزارش وال استریت ژورنال گفت: من این گزارش را دیدم و فکر می کنم در تعدادی از سطوح نادرست است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وی از طبقه بندی اطلاعات در مورد منشا ویروس کرونا  پشتیبانی می کند، افزود: باید به همان اندازه که می توانیم با هر اطلاعاتی که پیدا می‌کنیم شفافیت داشته باشیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود که گزارش تهیه شده توسط وال استریت ژورنال توسط یک افسر و چند نفر دیگر تهیه شده است و مجموع عملکرد کل دولت بایدن در مورد تحقیق منشا ویروس کرونا نیست.

 بحث در مورد منشا ویروس کرونا از زمانی آغاز شد که وال استریت ژورنال در ۲۳ مه (۲ خرداد) مدعی شد، سه محقق از موسسه ویروس شناسی ووهان چین در نوامبر ۲۰۱۹ علائم شبه کووید-۱۹ داشته و پیش از آن‌که این بیماری حتی در چین اعلام شود برای درمان به بیمارستان مراجعه کرده بودند.

تنها در چند روز بعد از انتشار این گزارش بایدن رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای غافلگیرانه خواستار تحقیقات مجدد درباره منشا ویروس شود.

بایدن در این خصوص گفت: «سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی های متناقضی از احتمال انتقال ویروس از حیات وحش یا نشت از انستیتوی ویروس شناسی ووهان داشتند لذا وی به سازمان های اطلاعاتی دستور داد تلاش خود را دو برابر کنند و ظرف ۹۰ روز باردیگر در خصوص ریشه اصلی ویروس کرونا به او گزارش دهند.