نخستین پیاده‌روی فضایی فضانوردان چینی مستقر در ایستگاه فضایی چین و دومین پیاده‌روی فضایی تاریخ این کشور ساعاتی پیش با موفقیت انجام شد.

برهمین اساس، خدمه «شنزو ۱۲» (Shenzhou-۱۲) با موفقیت اولین فعالیت‌های خارج از ایستگاه فضایی را به پایان رساندند؛ شنژو ۱۲، نام پرواز فضایی چینی است که در ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱ آغاز شد و در واقع هفتمین پرواز فضایی چینی‌ها و هفتمین پرواز با سرنشین در برنامه فضایی شنژو است.

این فضاپیما سه نفر از تیپ فضانوردی ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLAAC)  را در نخستین مأموریت با سرنشین به ماژول هسته تیانهی، نخستین ماژول ایستگاه فضایی چین تیانگونگ به مدار زمین رسانده است. 

طبق اعلام آژانس فضایی چین، «لیو بومینگ» و «تانگ هونگبو» از فضانوردان ایستگاه فضاییی چین در طول این پیاده‌روی فضایی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های مأموریت آنها بود، لباس فضایی نسل جدید خود را آزمایش کردند، تجهیزاتی را برای استفاده در ماموریت‌های آینده نصب کردند و تعدادی از کارهای فنی دیگر را انجام دادند.

این ماموریت در خارج از ایستگاه فضایی حدود هفت ساعت به طول انجامید. این اولین فعالیت خارج از ایستگاه فضایی چین و اولین فعالیت پس از انجام مأموریت تاریخی «شنزو-۷ »در سال ۲۰۰۸ بود که در طی آن، «لیو بومینگ»، فضانورد چینی به هم تیمی خود «ژای ژیگانگ» کمک کرد تا تقریباً ۲۰ دقیقه راهپیمایی فضایی را انجام دهد.

وانگ یانلی، مدیر مرکز آموزش و تحقیقات فضانوردان چین در پکن  گفت: به دلیل محدودیت رویکردهای نظارتی از زمین، لازم است که یک فضانورد داخل ایستگاه فضایی از طریق صدا با فضانوردان راهپیمایی فضایی ارتباط برقرار کرده و دستورالعمل‌هایی را به آنها ارائه دهد. علاوه بر این در صورت بروز هرگونه اضطراری در حین انجام فعالیت‌های برون رانی، فضانوردان باید سریع به کابین برگردند و برای اطمینان از ایمنی خود از اکسیژن رسانی اضطراری در کابین استفاده کنند.