سایت آمریکایی « ذاهیل» متخصص امور تصمیم گیری در واشنگتن ، جزئیات هولناکی درباره شکنجه ده‌ها زندانی آزادی بیان در عربستان سعودی منتشر کرده است.

این سایت در گزارشی اعلام کرد که زندانیان آزادی بیان در عربستان در مورد آزار و اذیت از جمله ضرب و شتم با چوب به قسمت پشت بدن و تحت شکنجه شوک الکتریکی قرار گرفته‌اند.آن‌ها همچنین توسط مردان نقابدار در زندان‌های آل سعود تحت بازجویی و آزار جنسی قرار می‌گرفتند.

همچنین یک وب سایت معروف بین‌المللی جزئیات تکان دهنده‌ای را درباره شکنجه عربستان سعودی در مورد زندانیان سیاسی زن در زندانهای خود به ویژه « لجین الهذلول» فعال سعودی ارائه داد.

بر اساس گزارش این وب سایت بین‌المللی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی ، مشاور خود «سعود القحطانی» را به پیگیری زندانیان سیاسی زن منصوب کرد. او از روشهای سادیستی شکنجه برای زندانیان سیاسی زن در عربستان سعودی استفاده می‌کند. به نظر نمی‌رسد آن‌ها برای اعتراف گرفتن آن‌ها را شکنجه می کنند؛ بلکه از این اقدام لذت می‌برند.

سازمان دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که بن سلمان سرکوب و شکنجه منتقدان خود را در داخل عربستان افزایش داد که سرکوب مخالفان ، فعالان حقوق بشر و منتقدان مستقل در عربستان هنوز ادامه دارد و باوجود آزادی برخی از فعالان برجسته در اوایل سال جاری ، سرکوب‌گری با همان شدت در حال افزایش است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در ادامه افزود که مقامات سعودی با استفاده از روشهای مختلف از جمله وضع و تجدید ممنوعیت سفرهای خودسرانه و بازداشت خودسرانه اعضای خانواده زندانیان سیاسی را مورد هدف و آزار و اذیت قرار می‌دهند.

این سازمان تاکید کرد که مقامات سعودی سه نفر را در مارس و آوریل به اتهامات مربوط به مخالفت از سیاست رژیم آل سعود به حبس طولانی مدت محکوم کردند و این حکم ادامه سرکوبی است که از سوی مقامات سعودی آغاز شده است.

«مایکل پیج » معاون مدیر خاورمیانه در دیده بان حقوق بشر گفت: آزادی تعدادی از فعالان برجسته توسط عربستان سعودی نشان دهنده کاهش سرکوب‌گری در این کشور نیست درحالی‌که دادگاه پرونده‌های تروریسم عربستان، 20 سال زندان را برای یک فعال سعودی به جرم انتقاد مسالمت آمیز صادر کرد.

پیج افزود: مقامات سعودی ممکن است برای کاهش فشارهای بین‌المللی چند نفر را آزاد کرده باشند، اما مواضع آنها در برابر مخالفان و مدافعان ثابت مانده است.

وی تأکید کرد: عربستان سعودی نمی‌تواند چهره بین‌المللی خود را بهبود بخشد؛ چراکه منتقدان خود را مورد آزار و اذیت قرار داده ، آنها را بازداشت کرده و تا زمانی که آنها موفق به فرار از عربستان شوند ، آنها را شکنجه می‌کند.

دادگاهی در عربستان در آوریل گذشته «عبد الرحمن السدحان» 37 ساله ، امدادگر سعودی را به اتهامات مربوط به بیان مسالمت آمیز به 20 سال زندان و به دنبال آن 20 سال ممنوعیت سفر محکوم کرد. همین دادگاه همچنین برای « محمد الربیعه» فعال حقوق بشر 6 سال زندان به دلیل اتهامات دروغین صادر کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد که ریاض هنگام بازداشت این افراد را شکنجه و مجبور به اعترافات دروغین کرده است.

رژیم آل سعود برجسته‌ترین اشکال شکنجه در زندان‌های عربستان را علیه زندانیان اعمال می‌کند از جمله این شکنجه‌ها سلول انفرادی، محرومیت از دسترسی به وکیل، گرفتن اعترافات اجباری قبل از دادرسی است.