وزارت برق عراق ، امروز (دوشنبه - ۵ ژوئیه) از هدف قرار گرفتن خطوط انتقال برق 132 کیلوولت «قدس - نصر» که  پروژه آب کرخ را تغذیه می‌کند، خبر داد و اعلام کرد که هدف از این اقدام، قطع آب آشامیدنی شهروندان عراقی است.

این خط انتقال برق، آب آشامیدنی نیمی از ساکنان پایتخت عراق را تغذیه می‌کند.

در بیانیه وزارت برق عراق آمده است که خشونت مسلحانه علیه زیرساخت‌های بخش برق، وارد آوردن خسارات زیاد به منابع حیاتی شهروندان عراقی، محروم کردن آنها از انرژی و جداسازی میان مناطق و استانهای مختلف با منفجر کردن دکل‌های برق و خطوط انتقال نیرو، همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، خط انتقال برق قدس-نصر با یک حادثه تروریستی مواجه شد و دکل شماره ۲۱ نیروگاه نصر با چندین بمب در ساعت ۱۰:۲۰ شامگاه دیروز در منطقه الطارمیه و روستای «زمله حمدی» منفجر شد. بلافاصله ، کادر فنی و مهندسی ما برای بازسازی و صیانت از این خط به منظور به راه انداختن مجدد آن در اسرع وقت، به این محل رفتند.

در ادامه این بیانیه آمده است که وزارت برق، صادقانه به تعهدات خود در برابر ملت عراق برای تحقق توسعه پایدار در بخش انرژی پایبند است و دولت و نهادهای امنیتی کشور بر تدابیر خود برای بستن راه بر روی تروریست‌ها در رسیدن به تأسیسات زیرساختی کشور افزوده‌اند.

برخی منابع رسانه‌ای می‌گویند که ​پس از هدف قرار گرفتن  این خط برق در طارمیه واقع در شمال بغداد، انتظار می رود که امروز آب آشامیدنی از سمت کرخ قطع شود.

امروز، سازمان الحشد الشعبی عراق نیز اعلام کرد که با سایر یگان‌های نظامی، یک عملیات نظامی گسترده از هشت محور برای تامین خطوط انتقال برق عراق انجام داده است.

از سوی دیگر، «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق، امروز از تشکیل یک نیروی مشترک برای تامین خطوط انتقال برق در عراق خبر داد و  تصریح کرد که داعش، تلاش دارد با هدف قرار دادن دکل‌های برق، یک نگرانی امنیتی عمومی ایجاد کند. 

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در ادامه از تشکیل یک اتاق عملیات میان نیروهای امنیتی و وزارت برق خبر داد و گفت، ماموریت این اتاق عملیاتی، برنامه‌ریزی برای حفاظت و تامین دکل‌های برق و تعقیب و پیگرد عاملان هدف قرار دادن آن است.

سرتیپ الخفاجی همچنین توضیح داد که یک نیروی مشترک از ارتش، پلیس، الحشد الشعبی و الحشد العشائری برای تامین خطوط انتقال نیرو در سراسر استان‌های عراق تشکیل شده است.

در هفته‌‌های گذشته همزمان با گرم شدن شدید هوا و نیاز مبرم به برق، تروریست‌های داعش نیز اقدام به تخریب خطوط انتقال برق در استان‌های مختلف عراق کرده‌اند. «عبدالخالق العزاوی» عضو کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان دیروز گفت که از ابتدای سال جاری فقط در استان «دیالی» ۱۵ عملیات تروریستی برای انفجار دکل‌ها صورت گرفته است. در یک ماه گذشته نیز ۳۴ مرتبه دکل‌های برق در مناطق شمالی عراق هدف قرار گرفته‌اند.

هم‌زمان که آمریکا بغداد را برای عدم خرید برق از ایران تحت فشار گذاشته، تروریست‌های داعش، ماه‌هاست که بر روی عملیات‌های خرابکارانه سازمان‌دهی شده در شبکه توزیع برق عراق، برای ایجاد هرج و مرج در این کشور تلاش می‌کنند و طی این چند‌ماه موجب قطعی برق در اغلب بخش‌های استان‌های صلاح‌الدین، کرکوک و دیالی شد‌ه‌اند.

برج‌های انتقال برق در مناطق دور دست و دور از حضور نیروهای امنیتی در استان‌هایی چون دیالی، کرکوک و صلاح‌الدین اغلب هدف حملات تروریست‌های داعش قرار می‌گیرد.