گروهی از افراد مسلح در اقدامی ۱۴۰ دانش‌آموز یک مدرسه شبانه‌روزی در شمال غربی نیجریه را ربودند.

«امانوئل پائول» یکی از معلمان دبیرستان‌ها در ایالت «کادونا» نیجریه به خبرگزاری فرانسه گفت: «آدم‌ربایان ۱۴۰ دانش‌آموز را گرفتند و تنها ۲۵ دانش‌آموز فرار کردند. ما هنوز نمی‌دانیم که دانش‌آموزان را به کجا برده‌اند».

از طرف دیگر، «محمد جالیگ» سخنگوی پلیس ایالت کادونا اوایل صبح امروز (دوشنبه)، حمله به دبیرستان را تأیید کرد اما در آن هنگام تعداد دقیق دانش‌آموزانی که ربوده شده بودند را نمی‌دانست.

این اولین بار نیست که گروههای تروریستی و مسلح با حمله به مدارس نیجریه، اقدام به ربودن دانش‌آموزان می‌کنند.

هنوز هیچ طرفی مسئولیت ربودن این دانش آموزان را برعهده نگرفته است؛ اما چندی پیش هم عناصر گروه تروریستی «بوکوحرام» در ایالت کاتسینا بیش از ۳۰۰ پسر دانش آموز را ربوده بودند.

طی یک دهه اخیر تا کنون، تروریست‌های بوکوحرام بیش از سه بار دست به ربایش دانش آموزان زده‌اند. آن‌ها اولین بار در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۷۰ دختر دانش آموز و در سال ۲۰۱۸ هم ۱۱۰ دختر را ربودند.

بوکوحرام، در سال ۲۰۰۹ یک شورش و جنگ خونین را در شمال شرقی نیجریه به راه انداخت و بتدریج دامنه حملات خود را به کشورهای همسایه شامل نیجر، چاد و کامرون گسترش داد. این گروه تروریستی همچنین در سال ۲۰۱۵ ارتباط و بیعت خود را با داعش اعلام کرد.

بنا بر اعلام دفتر هماهنگی امور انسان‌دوستانه سازمان ملل، در نتیجه فعالیتهای تروریستی یک دهه‌ اخیر بوکوحرام در نیجریه، بیش از ۳۰۰۰۰ نفر کشته و نزدیک به ۳ میلیون شخص بی‌خانمان شده‌اند.