منابع آگاه از حمله راکتی امروز (دوشنبه - 5 ژوئیه) به پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق خبر دادند.

پایگاه خبری شبکه «آفاق»، وبگاه «الفرات» و کانال‌های تلگرامی «صابرین نیوز» و «الاعلام المقاوم»، در خبرهایی فوری از حمله راکتی به این پایگاه هوایی نوشتند.

جزئیات حمله راکتی به عین‌الاسد

کانال تلگرامی صابرین نیوز درباره جزئیات این حمله راکتی با انتشار تصاویری نوشت: «هشت راکت ۱۰۷ میلیمتری، لحظاتی پیش از تقاطع «هیت - کبیسه» به سوی پایگاه عین‌الاسد شلیک شد. از این تعداد، چهار راکت مستقیما، به بخش نظامی آمریکایی این پایگاه اصابت کرد».

برخی منابع رسانه‌ای نیز از پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز استان الانبار برای یافتن عاملان شلیک این راکت‌ها خبر دادند و تصاویری از بلند شدن دود از داخل بخش نظامی آمریکایی این پایگاه هوایی منتشر کردند.

یک منبع آگاه امنیتی عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، ضمن تایید این حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد از سوی طرف‌های ناشناس گفت که نیروهای آمریکایی ساختمان خود در این پایگاه را بستند و تردد نیروهای خود را ممنوع کردند. در مقابل جنگنده‌ها و پهپادهای آمریکایی از بیم افشای خسارات وارده به طرف آمریکایی حاضر در عین الاسد، در حال پرواز بر فراز مقر این پایگاه هستند.

ائتلاف آمریکایی: خسارات در حال ارزیابی است

از سوی دیگر، سرهنگ واین ماروتو، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش نیز،  طی پستی در توئیتر هدف قرار گرفتن این پایگاه در استان الانبار را تایید کرد و در گزارش اولیه خود نوشت که حدود ساعت ۱۴:۴۵ به وقت محلی، پایگاه هوایی عین الاسد با سه راکت هدف قرار گرفت و هیچ صدمه‌ای به کسی وارد نشده و خسارت این حمله در حال ارزیابی است.

پایگاه هوایی عین‌الاسد در ۱۶۰ کیلومتری غرب بغداد، در استان الانبار و به طور مشخص در شهرستان «هیت» و  ۸ کیلومتری روستایی به نام خان‌البغدادی قرار دارد.مساحت این پایگاه ۱۰ کیلومتر یعنی چیزی برابر با مساحت منطقه سبز بغداد، است و بزرگ‌ترین پایگاه فعلی نیروهای آمریکایی در عراق به شمار می‌رود که نیروهای عراقی نیز در بخشی از آن حضور دارند.

در این پایگاه اغلب اقدامات مشکوکی علیه حاکمیت ملی عراق صورت می‌گیرد و اخیرا اخباری درباره نشست مشکوک نیروهای آمریکایی با برخی سران و شیوخ عشائر و شخصیت‌های سیاسی استان الانبار در عین‌الاسد منتشر شده است.

به اعتقاد ناظران سیاسی، پایگاه هوایی عین‌الاسد، کانون عملیات‌های نظامی آمریکا در عراق است و در نتیجه بیش از سایر پایگاه‌ها برای این کشور خطرناک است.