جوزپ بورل در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد افزود: لبنان یک سال است که فاقد دولتی است که قدرت را درست داشته باشد و این مساله منجر به بروز بحران مالی و اقتصادی و پیامدهای فاجعه باری شده است که مردم کشور همچنان با آن مواجه هستند.

وی افزود: این وظیفه رهبران لبنان است که مشکلات داخلی و بحرانی را که خودشان ایجاد کرده‌اند حل و فصل کنند. پرداختن به چالش‌های متعدد کشور و تحقق آرمان‌های مردم مستلزم وحدت و حس وظیفه‌شناسی است.

بورل اضافه کرد: اتحادیه اروپا یک‌بار دیگر از تمام جریانات سیاسی لبنان می‌خواهد تا از روند فوری تشکیل کابینه دولت حمایت کند. رایزنی‌های پارلمانی هم در این زمینه باید بدون فوت وقت آغاز شود.

وی بیان داشت: لبنان به دولتی نیاز دارد که بتواند اصلاحات کلیدی در زمینه اقتصادی و سیاسی را محقق کند و برای انتخابات ۲۰۲۲ که باید طبق جدول زمان‌بندی برگزار شود آماده شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه «شکوفایی و ثبات لبنان برای کل منطقه و اروپا حیاتی است» تصریح کرد: اتحادیه اروپا حمایت قوی خود را از دولت و ملت لبنان و برای ثبات، امنیت، تمامیت ارضی ، حاکمیت و استقلال سیاسی مورد تاکید قرار می‌دهد.

خبرگزاری ملی لبنان عصر دیروز ( پنجشنبه ) اعلام کرد «سعد حریری» نخست وزیر تعیین شده برای تشکیل کابینه دولت لبنان از این مسئولیت کناره گیری کرد.

«حریری» وظیفه تشکیل دولت جدید لبنان را در اکتبر گذشته بر عهده گرفت، اما سایه نفوذ و مداخله دولت‌های خارجی بر او و تصمیم گیری هایش و نیز اختلافات در روند سیاسی این کشور، به رغم آنکه لبنان با بحران مالی و در بدترین وضعیت اقتصادی طی دهه‌های گذشته قرار دارد، تاکنون مانع از تشکیل دولت در لبنان شده است.